V obchodech by se už měly prodávat výhradně cigarety s obrázky varujícími před údajnými zdravotními riziky kouření. Distributoři nesměli dodávat na trh cigarety bez odstrašujících nechutných obrázků od 7. září, do dnešního dne bylo možné doprodávat staré zásoby. Na nových obalech najdou kuřáci kromě obrazového a textového varování i odkaz na webové stránky www.koureni-zabiji.cz, které mají pomoci lidem závislým na nikotinu, uvedla Renata Hladná z odboru protidrogové politiky Úřadu vlády.

Od září si stránky pomáhající při odvykání kouření zobrazilo asi 65.000 lidí. Zájemci se mohou obrátit také na novou Národní linku pro odvykání kouření, která je na čísle 800 35 00 00 dostupná každý všední den od 10:00 do 18:00.

V Česku údajně umírá na následky kouření zhruba 15.000 lidí ročně, další tři tisíce lidí prý umírají kvůli pasivnímu kouření. Webové stránky mají poskytovat relevantní informace o možnostech odvykání kouření, nabídnout odbornou pomoc a inspirovat kuřáky příběhy lidí, kteří proces odvykání sami absolvovali, uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Lidé na webu najdou praktické rady a tipy pro kuřáky, kteří chtějí přestat, testy pro zhodnocení míry závislosti, odkaz na kalkulačku ztracených peněz či ztraceného času nebo odkazy na odborníky, kteří se zabývají odvykáním. Všechny tyto „rady“, tipy a agitace jsou pohádkový byznys pro jejich provozovatele. Jak jinak než z peněz daňových poplatníků.

Obrazová varování na krabičkách cigaret jsou ve 42 variantách ve třech souborech, každý z nich by se měl užívat rok. Upozorňují třeba na to, že kouření zvyšuje riziko infarktu, poškozuje plíce, zuby i dásně, ohrožuje ještě nenarozené děti nebo snižuje plodnost. Varování musí zabírat minimálně 65 procent obalu. Jsou i na elektronických cigaretách.

Národní linka pro odvykání kouření funguje jako přímá a bezplatná pomoc těm, kteří chtějí s kouřením přestat, ale potřebují radu odborníka, motivaci, konzultaci či jinou pomoc. „Nejčastějším důvodem, proč klienti na linku volají, je vážný zájem začít odvykat, případně zájem o obecné informace o odvykání nebo kontakt na odvykací služby,“ uvedl Lukáš Kohoutek z České koalice proti tabáku, která tuto službu provozuje.

Zavedení důraznějšího varování před škodlivostí kouření má podle vládního plánu snížit počet kuřáků v Česku o dvě až tři procenta. Kritici jsou k tomu ale skeptičtí. Mnozí kuřáci si podle prodejců začali v hojném počtu pořizovat tabatěrky a obaly na cigaretové krabičky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner