Japonský premiér Šinzó Abe a čínský prezident Si Ťin-pching se dohodli na prohloubení spolupráce mezi oběma zeměmi v souvislosti se Severní Koreou. Oznámil to Abe po setkání s čínským prezidentem. Oba představitelé se rovněž dohodli, že urychlí jednání o zavedení komunikačního mechanismu mezi jejich vojenskými silami a uskuteční třístranný summit s Jižní Koreou v co nejkratším čase.

Představitelé Číny a Japonska se setkali na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) ve Vietnamu.

Dnešní setkání podle Abeho a Sia by mohlo znamenat nový začátek vztahů mezi Čínou a Japonskem. Na vztahy mezi druhou a třetí největší ekonomikou světa měl v posledních letech negativní vliv teritoriální spor o ostrovy ve Východočínském moři

„Na závěr setkání prezident Si řekl, že toto je setkání, které znamená nový začátek vztahů mezi Japonskem a Čínou. Cítím to úplně stejně,“ řekl Abe novinářům.

Abe rovněž navrhl, že ve vhodnou dobu navštíví Čínu a poté by prezident Si přijel na návštěvu Japonska. V nejbližším možném termínu by se pak mělo uskutečnit setkání představitelů Číny, Japonska a Jižní Koreje.

Abe také navrhl spolupráci Japonska a Číny při podnikání ve třetích zemích, napsala agentura Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner