Čína takřka dokončila stavební práce na třech umělých ostrovech v Jihočínském moři. Podle zprávy washingtonské expertní skupiny to Pekingu umožní nasazovat v této sporné oblasti bojové letouny a další vojenské prostředky, informovala dnes agentura AP.

Odborníci z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) analyzovali nedávné satelitní snímky a došli k závěru, že na ostrovech jsou dokončeny, anebo se dokončení blíží přistávací dráhy, hangáry, radarové stanice a opevněné úkryty pro raketové systémy země-vzduch. V pondělí zveřejněná zpráva je podle všeho zatím nejpřesvědčivějším důkazem toho, že Čína chce pomocí svého projektu uměle budovaných ostrovů posílit své nároky na celé Jihočínské moře, jeho ostrovy i útesy, napsala agentura AP.

Dotčené tři ostrovy – atoly Subi, Mischief a Fiery Cross – patří do řetězce Spratlyho ostrovů, jež si zčásti, anebo úplně vedle Číny nárokují i Tchaj-wan, Filipíny, Vietnam a Brunej. Čína na každém z ostrovů vybudovala betonové hangáry, které mohou pojmout 24 stíhaček, pět větších letadel, například bombardérů či létajících středisek včasného varování a řízení. Čína už využívá přistávací plochu na Woody Island, největším z Paracelských ostrovů na severu Jihočínského moře.

Přistávací plochy a nasazení vojenské techniky umožní Číně operovat nad celým Jihočínským mořem, uvádí zpráva CSIS.

Sedm Čínou uměle vytvořených ostrovů v Jihočínském moři vyvolalo ostrou kritiku Spojených států a dalších zemí, jež Peking obviňují z toho, že region militarizuje a na posílení svých nároků mění geografické podmínky. Čína tvrdí, že umělé ostrovy buduje z civilních důvodů, zejména ke zvýšení bezpečnosti proplouvajících nákladních lodí. Peking také ujistil že se nebude vměšovat do svobody plavby a přeletu. Není ovšem jasné, zda toto tvrzení bude platit i pro vojenské lodě a letadla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner