Čínská lidová republika vede proti Spojeným státům měnovou válku, Jižní Korea spoléhá na stálou rozsáhlou vojenskou pomoc od americké armády a mexičtí ilegální pracovníci v USA nechtějí být deportováni zpátky do Mexika (a stejně tak o deportace nemá zájem ani mexická vláda). Není tedy divu, že Čína, Jižní Korea i Mexiko očekávají od Trumpova působení potíže.

Čínský, státem kontrolovaný deník Global Times usoudil, že inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa naznačuje nevyhnutelné třenice v americko-čínských obchodních vztazích v příštích čtyřech letech i „dramatické změny“ v USA i globálním hospodářském pořádku. Vůdce mexické opozice vyzval Mexičany k jednotě proti „zbytečné zdi (na hranicích), proti deportacím (přistěhovalců) a proti blokádě investic“, což Trump sliboval ve svých projevech.

„Trumpova vláda bezpochyby roznítí mnoho ‚požárů‘ na svém prahu i po celém světě. Počkejme a uvidíme, jak to zahýbe s Čínou,“ poznamenal list v komentáři. Dá se také čekat, že americká vláda ve snaze přimět podniky k návratu svých továren z Číny do USA využije vztahů s Tchaj-wanem jako trumf při vyvíjení obchodního tlaku na Čínu.

Nezávislý komentátor Čang Li-fan si povšiml kontrastu mezi Trumpovým zaměřením na domácí témata a důrazem čínského prezidenta Si Ťin-pching na mezinárodní spolupráci. „Dosud není jasná politika nové americké vlády vůči Číně. Trump bude přistupovat k Číně jako podnikatel, a to zejména v hospodářských jednáních,“ odhadl.

V Jižní Koreji si podle agentury AP dělají starosti, zda Trump nepožádá Soul, aby nesl větší díl z nákladů na setrvání amerických jednotek v zemi jako součásti odstrašování Severní Koreje před útokem, anebo zda nezavleče jejich zemi do konfliktů mezi USA a Čínou, která je pro Jižní Koreu klíčový hospodářský partner. Anglojazyčný list JoongAng Daily nicméně v úvodníku označil za „štěstí“ Trumpův odhodlaný postoj vůči severokorejským jaderným zbraním.

Snad žádná jiná země nesledovala inaugurační projev pozorněji než Mexiko: kvůli Trumpovým pohrdavým poznámkám o nelegálních přistěhovalcích a výhrůžkám uvalení cel na produkci firem, které přesídlí do Mexika, uvedla AP a dodala, že ohlas u jižního souseda nyní vyvolala hlavně slova o ochraně hranic, o upřednostňování Ameriky a amerického zboží.

Předák mexické konzervativní opozice Ricardo Anaya Cortes vyzval „k jednotě všech Mexičanů vůči protekcionistické a demagogické řeči“ a „proti zbytečné zdi (na hranicích), proti deportacím (přistěhovalců) a proti blokádě investic“. Mexická vláda má podle něj opustit vlažný postoj a tvrdě vymáhat nové vztahy s USA. Prezident Enrique Peňa Nieto zareagoval na Trumpa třemi tweety: gratulací k inauguraci, výzvou k poctivému dialogu jakož i ujištěním, že vztahy s novou vládou USA se budou řídit „suverenitou, národním zájmem a ochranou Mexičanů“.

AP poznamenala, že do USA v roce 2015 směřovalo přibližně 80 procent mexického vývozu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner