Novým guvernérem Tibetské autonomní oblasti byl jmenován dlouholetý funkcionář čínské komunistické strany Čchi Ča-la. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína. Tibet patří k politicky nejcitlivějším regionům v Číně.

Tibet má vlastní samosprávu, jeho nejvyšší představitelé jsou ale dosazováni Pekingem. Osmapadesátiletý Čchi Ča-la nahradí dosavadního guvernéra Lozanga Gjalcchäna, který byl jmenován tajemníkem regionálního shromáždění lidových zástupců.

Čínská armáda obsadila Tibet v roce 1950. Peking tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

Peking poukazuje na to, že oblast Tibetu byla součástí čínského území řadu století, mnozí Tibeťané naopak připomínají období nezávislosti, kdy regionu vládli místní buddhističtí vůdci.

Tibetský duchovního vůdce dalajlama od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner