Čína dnes na úvod návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Pekingu podepsala smlouvu se společností Airbus o nákupu 130 letounů v celkové hodnotě kolem 17 miliard dolarů (přes 420 miliard korun). Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na mluvčího této evropské firmy vyrábějící leteckou techniku.

Kontrakt byl podepsán během jednání kancléřky s čínským premiérem Liem Kche-čchiangem. Součástí smlouvy je nákup 100 strojů pro střední tratě A320 v katalogové ceně 9,7 miliardy dolarů a také potvrzení dříve dojednané objednávky 30 dopravních letounů A330 k dálkovým letům.

Airbus vede konkurenční boj o čínský trh s americkou společností Boeing, která v září podepsala se skupinou čínských firem historickou smlouvu na dodání 300 letounů v hodnotě 38 miliard dolarů (942 miliard korun). Americká firma odhaduje, že Čína bude v příštích 20 letech potřebovat 6330 nových letadel v celkové hodnotě asi 950 miliard dolarů.

Koncem června při příležitosti návštěvy čínského premiéra v Paříži podepsal Airbus podle agentury AFP kontrakt na nákup 45 širokotrupých letadel A330 v katalogové ceně nejméně 11 miliard dolarů s opcí na koupi dalších 30 letadel. Právě tato opce byla konkretizována v dnes podepsané smlouvě. Katalogová cena třicítky strojů A330 je podle francouzské agentury nejméně 6,9 miliardy dolarů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner