Peking 12. března (ČTK) – Čínské soudy loni projednaly o třetinu korupčních případů víc než o rok dříve. Na schůzi čínského parlamentu to dnes v Pekingu řekl čínský ministr spravedlnosti Čou Čchiang. Podle statistiky z loňského roku projednávaly soudy 45.000 korupčních kauz a před soudem stanulo 63.000 lidí, oznámil ministr. Kolik jich bylo odsouzeno, neuvedl.

Podle generálního prokurátora Cchao Ťien-minga čínská protikorupční opatření rozhodně nezeslábnou. „Nulová tolerance vůči úplatkářství se nezmění,“ řekl Cchao. Slíbil rovněž, že stát neoslabí svůj boj proti „separatistům, extremistům a teroristům“.

Čou Čchiang na parlamentní schůzi oznámil, že čínské soudy v posledních deseti letech poslaly na smrt „extrémně nízký“ počet těch nejtěžších zločinců. O Číně se přitom podle agentury AP předpokládá, že popravuje víc lidí než všechny ostatní země světa dohromady.

Statistika poprav je v Číně státním tajemstvím. Předpokládá se ale, že počet trestů smrti se dramaticky snížil po roce 2007, kdy bylo rozhodnuto, že veškeré hrdelní rozsudky musí posoudit nejvyšší soud.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner