Peking 10. května (ČTK) – Čínské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že armáda otestovala nový typ rakety. Střela, o níž nebyly sděleny žádné podrobnosti, dopadla do vod poblíž Korejského poloostrova. Oznámení přichází v době, kdy Peking rozhořčeně protestuje proti rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD na území Jižní Koreje. Štít má být podle Washingtonu obranou vůči severokorejské hrozbě, Peking se ale obává, že radarový systém bude sledovat i jeho vojenské aktivity.

Analytici se domnívají, že Peking testoval upravenou raketu DF-26, která je schopna potopit válečná plavidla, včetně amerických letadlových lodí, uvedla agentura AP.

Čínské ministerstvo obrany minulý měsíc uvedlo, že bude na štít THAAD reagovat zkouškami nových typů zbraní za podmínek, které napodobují skutečný boj. Podle ministerstva se nový test uskutečnil v jednom z uplynulých dnů v Pochajském zálivu a dosáhl požadovaného výsledku.

Vojenští analytici uvedli, že podobná oznámení o raketových testech ze strany nejvyšších čínských orgánů jsou vzácná. Podle nich byla zpráva zcela jistě určena Jižní Koreji a Spojeným státům, které počátkem května informovaly, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji.

Hongkongský analytik Liang Guoliang se domnívá, že „střely o doletu 2000 kilometrů či více byly zřejmě odpáleny ze severozápadní Číny, možná z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang nebo z provincie Kan-su, a hlavice dopadly do Pochajského zálivu“. „Pravděpodobně šlo o vyspělou raketu středního doletu DF-26B, což je modifikovaná verze rakety DF-26,“ konstatoval Liang. „Vzhledem k místu dopadu byl test očividně namířen proti štítu THAAD v Jižní Koreji,“ dodal.

Čínský vojenský odborník Čou Čchen-ming si myslí, že „test mohl zahrnovat různé varianty nových raket, jako je DF-21, DF-26 a další typy střel Tung-feng (Dongfeng)“.

Vojenský pozorovatel Antony Wong Dong působící v Macau řekl, že zkouška mohla být také namířena proti USA, které vyslaly ke Korejskému poloostrovu dvě své letadlové lodi, Carl Vinson a Ronald Reagan, s doprovodnými plavidly. „Mohla to být upravená verze protilodní střely DF-26A,“ řekl Wong.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner