Čínská vláda čelí stále většímu mezinárodnímu tlaku, aby umožnila svému nejznámějšímu politickému vězni Liou Siao-poovi, který trpí rakovinou jater v konečném stadiu, opustit zemi a svěřit se do péče zahraničních lékařů. Peking tomuto tlaku vzdoruje svou obvyklou strategií: přísnou kontrolou informací, píše agentura AP.

V čínsky psaných médiích a na sociálních sítích nejsou o případu Lioua, který byl koncem června ze zdravotních důvodů podmínečně propuštěn z vězení, téměř žádné zprávy. Úřady nicméně umožnily zveřejnění videozáznamu z nemocnice, který zachycuje dva zahraniční lékaře nad disidentovým lůžkem, jak ujišťují Liouovu manželku, že lékařský tým sestavený čínskou vládou dělá v péči o jejího muže „maximum“.

Video mělo podle všeho ukázat, že Peking se snaží poskytnout pacientovi co nejlepší péči. Německá ambasáda ale tento krok kritizovala s tím, že videonahrávka porušuje lékařské tajemství a že péči o Liou Siao-poa ve skutečnosti řídí čínská bezpečnostní služba. Čínská média také ignorovala následné prohlášení téhož německého a amerického lékaře, kteří mluvili u disidentova lůžka s jeho ženou, že Liouův zdravotní stav umožňuje jeho převoz do ciziny.

Podle agentury AP videonahrávka z nemocnice úmyslně publikovaná čínskými úřady připomíná dřívější video z června, kdy byla oznámena Liouova diagnóza. Liou je na ní ve věznici zachycen, jak hraje badminton s vězeňským dozorcem a povídá si při návštěvě se svou manželkou. Nahrávka měla očividně demonstrovat dobré podmínky v káznici, kde si Liou odpykával od roku 2009 jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci.

Výzvy Spojených států, Evropské unie a dalších zemí, aby Peking nechal Lioua z humanitárních důvodů opustit zemi, čínská média rovněž opominula.

Podle analytiků má Čína v Liouově případu těžké rozhodování. Pokud by disident odjel do zahraničí, mohl by v posledních dnech svého života vystoupit s kritikou Pekingu a být v centru pozornosti světových médií. Jestliže Lioua čínské úřady ponechají nadále pod přísnou kontrolou a on v této situace zemře, poškodí to obraz čínské komunistické strany a může to vyvolat nežádoucí srovnání s nacistickým Německem.

Liouovi stoupenci totiž připodobnili jeho případ k osudu aktivisty Carla von Ossietzkého, který dostal Nobelovu cenu za mír v roce 1935, když byl držen v německém vězeňském táboře, a nakonec podlehl tuberkulóze, pod dohledem tajné policie.

V anglických vydáních čínských novin se objevilo několik strohých zpráv o Liouovi, které většinou kritizovaly „politizování případu“. „Lidé, kteří požadují léčbu Lioua v cizině, tak pravděpodobně činí z politických důvodů,“ napsal v úterý v úvodníku list Global Times. „Liouova rakovina nesmí být politizována,“ uvedl deník.

„Dnešní Čína je silnější a sebevědomější a nepodlehne západnímu tlaku,“ píše se dále v úvodníku Global Times, který obviňuje nejmenované zahraniční síly, že „zneužívají Lioua ke svým politickým cílům“.

Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang v úterý k Liouově případu řekl, že Čína doufá, že ostatní země budou „respektovat její právní suverenitu a nebudou tohoto jednotlivého případu zneužívat k vměšování se do vnitřních záležitostí Číny“.

Při vyhledávání Liouova jména na největším čínském internetovém vyhledávači Baidu se uživatelům od února neobjevují žádné výsledky. Stejně je tomu u hledání na sociální síti WeChat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner