Čínské úřady již půl roku zadržují americkou podnikatelku, která je podle nich podezřelá z ohrožení čínské státní bezpečnosti. Oznámil to její manžel a dnes to potvrdilo ministerstvo zahraničí v Pekingu. Manžel byznysmenky uvedl, že se rozhodl zveřejnit její věznění před blížící se schůzkou amerického prezidenta Baracka Obamy a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Muž Sandy Phanové-Gillisové vyjádřil naději, že zveřejněním případu vyvine tlak na Peking a Washington a vynutí si manželčino propuštění, uvedla agentura AP. Čínské úřady prý Američanku obviňují ze „špionáže a krádeže státního tajemství“.

Phanová-Gillisová byla zatčena letos, když jako členka obchodní delegace cestovala po Číně. Zadržena byla na hranicích s Macaem.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej prohlásil, že Američanka je v dobrém zdravotním stavu a měla možnost sejít se s americkými představiteli.

Na internetových stránkách nazvaných Zachraňte Sandy (savesandy.org) se nicméně píše, že dotyčná se nemůže osobně stýkat či mluvit se svou rodinou, svými přáteli ani s advokáty. Pouze před několika měsíci ji prý navštívili činitelé z amerického konzulátu v Kantonu. Podle zmíněných webových stránek také zdravotní stav Phanové-Gillisové je „velmi špatný“ a vězněná žena trpí vysokým krevním tlakem.

Podnikatelka, která žije v Houstonu v USA, má podle agentury AP vietnamské a americké občanství a čínské předky. Podle amerického tisku se živí poskytováním poradenských služeb americkým a čínským obchodníkům.

Agentura AFP připomněla, že v minulosti bylo v podobných případech odsouzeno již několik cizinců. Americký geolog čínského původu Süe Feng odsouzený za krádež státního tajemství strávil sedm let v čínském vězení, než byl loni propuštěn na svobodu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner