Čína vyzvala Mongolsko, aby zrušilo plánovanou návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlámy v zemi. Peking dnes mongolské úřady varoval, že by dalajlámova návštěva mohla poškodit vzájemné vztahy obou zemí. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že mongolská ekonomika je na sousední Číně silně závislá. Dalajláma je v Mongolsku očekáván dnes.

Mongolsko už dříve uvedlo, že čtyřdenní návštěva buddhistického duchovního vůdce má čistě náboženskou povahu. Žádná setkání s politickými představiteli nejsou plánována.

Čínské ministerstvo zahraničí navzdory tomu zopakovalo svůj ostrý nesouhlas s jakýmikoli zahraničními cestami dalajlámy, kterého Peking označuje za nebezpečného separatistu.

Dalajláma je „politický exulant, který dlouhodobě usiluje o rozdělení Číny ve jménu víry“, řekl mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang.

„Důrazně žádáme Mongolsko, aby se pro zachování zdravých a stabilních vzájemných vztahů drželo svých závazků týkajících se otázek Tibetu, nepovolilo návštěvu dalajlámy a neposkytovalo žádnou formu podpory dalajlámově klice,“ dodal.

Mongolský buddhismus je úzce spjat s Tibetem a tradičně považuje dalajlámu za vůdčí duchovní osobnost. Dalajláma také Mongolsko pravidelně navštěvuje.

Po dalajlámově návštěvě Mongolska v roce 2006 zrušila Čína lety mezi metropolemi obou zemí Pekingem a Ulánbátarem. Později bylo letecké spojení obnoveno.

Mongolsko je tradičně pastevecká země a oplývá bohatými nerostnými zdroji. Jeho hospodářství je ale silně závislé na Číně. Mongolská vláda v současné době jedná s Čínou o půjčce ve výši 4,2 miliardy dolarů, která by jí pomohla vzpamatovat se z hluboké recese.

Peking považuje dalajlámu, nositele Nobelovy ceny za mír za rok 1989, za „nebezpečného separatistu“. Dalajláma, který od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner