Peking 27. října (ČTK) – Čína dnes vyzvala Spojené státy, aby nedovolily tchajwanské prezidentce cestovat přes americké území. Prezidentka Cchaj Jing-wen se v sobotu vydá na týdenní cestu do tří malých ostrovních pacifických států – na Tuvalu, Šalomounovy ostrovy a Marshallovy ostrovy, které patří mezi několik málo zemí, jež udržují s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy. Přitom se chystá zastavit na amerických územích, konkrétně na Havaji a na Guamu.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Ostatní země Peking upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Jak upozornila agentura AP, mise tchajwanské prezidentky se uskuteční krátce před cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa do Pekingu. Čína pravidelně označuje otázku Tchaj-wanu za nejproblematičtější téma v čínsko-amerických vztazích a opakovaně si stěžuje Washingtonu na zastávky vysokých tchajwanských představitelů na americkém území.

Spojené státy přerušily oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem v roce 1979 a američtí prezidenti z Demokratické i Republikánské strany od té doby zastávají politiku jedné Číny. Washington a Tchaj-pej ale udržují čilé neoficiální styky a Spojené státy nadále dodávají Tchaj-wanu zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet schopnost se bránit.

V prosinci Trump vyvolal pobouření v Pekingu, když přijal telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Šlo o první takový kontakt od konce 70. let.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes uvedl, že Čína předložila Spojeným státům protest ohledně připravované zastávky tchajwanské prezidentky v USA a vyzvala Spojené státy, aby se držely politiky jedné Číny.

Čína doufá, že Spojené státy „nedovolí (tchajwanské prezidentce) zastávku na americkém území. Vyslaly by tím špatný signál silám bojujícím za nezávislost Tchaj-wanu,“ prohlásil mluvčí Keng.

Pro tchajwanskou prezidentku Cchaj to má být druhá zastávka na americkém území v letošním roce. V lednu zavítala do Houstonu a San Franciska cestou do Latinské Ameriky a zpět. V Kalifornii přitom navštívila sídlo firmy Twitter, jejíž služby jsou v pevninské Číně blokovány. V Houstonu se sešla s republikánským senátorem Tedem Cruzem a texaským guvernérem Gregem Abbottem.

Tchaj-wan uznávají ve světě asi dvě desítky zemí, většina z nich je z Latinské Ameriky a Pacifiku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner