Peking 4. března (ČTK) – Čínský vojenský rozpočet stoupne letos o sedm procent, oznámila dnes podle agentury Reuters mluvčí čínského parlamentu. Nárůst bude tak nejpomalejší od roku 2010 a již druhým rokem v řadě bude pouze jednociferný.

Loňský nárůst činil ve zpomalující se ekonomice 7,6 procenta, což bylo poprvé od roku 2010, kdy nebylo zvyšování dvouciferné. Loňské výdaje dosahovaly více než 954 miliard yüanů (3,5 bilionu Kč).

Cíl růstu ekonomiky pro rok 2017 bude podle očekávání snížen na 6,5 procenta; loni dosáhl růst 6,7 procenta.

Výdaje na zbrojení v Číně vyvolávají v okolních zemích obavy, a to zejména kvůli čím dál agresivnějšímu postoji Pekingu k teritoriálním sporům ve Východočínském a Jihočínském moři.

V pekingském Paláci lidu začne v neděli výroční zasedání čínského parlamentu. Na 3000 delegátů bude podle analytiků řešit především dilema, jak snížit zadluženost země, aniž by byl zpomalen hospodářský růst. Tématem jednání budou pravděpodobně také vztahy Číny se Spojenými státy po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce či blížící se volby v Hongkongu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner