Čínská policie zasáhla proti novinářům ve vesnici Wu-kchan, kterou kvůli obnoveným demonstracím střeží bezpečnostní síly. Policisté zadrželi pět hongkongských reportérů a předvedli je k výslechu. Reportérům britské stanice BBC pak zabránili v přístupu k obci. Čínský státní tisk dnes kritizoval zahraniční média za to, že „podporují a organizují chaos“ ve vzbouřenecké vesnici.

Vesnice Wu-kchan má symbolický význam vzhledem k úspěchu protestů z roku 2011, které byly rozpoutány kvůli záborům půdy a korupci. Vesničané tehdy vyhnali z obce vládní úředníky a policisty a zabarikádovali se. Konflikt byl vyřešen, až když úřady souhlasily s uspořádáním místních voleb, jež pak vyhrál někdejší vůdce demonstrací Lin Cu-lian.

Lin byl letos obviněn z korupce a je od června ve vazbě. Linovi stoupenci od té doby řadu týdnů nepřetržitě znovu demonstrovali, v úterý proti nim policie násilím zasáhla a vůdce nových protestů v jejich domovech pozatýkala.

Dnešní zásah čínských policistů byl namířen hlavně proti reportérům hongkongského listu South China Morning Post, hongkongské televize a dalších hongkongských médií. Poloautonomní Hongkong se těší podstatně větší svobodě projevu než pevninská Čína a jsou tam zveřejňovány materiály, které jsou v pevninské Číně zakázané.

Hongkongští novináři si stěžují, že je policisté v noci na čtvrtek napadli a zbili, když dělali rozhovory s místními občany, a později je na několik hodin zadrželi a nakonec odvezli k hongkongské hranici. Zpravodajská stanice BBC uvedla, že jejím reportérům bylo zabráněno do vesnice vstoupit.

„Ačkoli členové některých zahraničních médií bezohledně podněcovali, plánovali a řídili chaos, místní policie se neuchýlila k násilí, aby problém vyřešila,“ napsal čínský státní list Global Times.

„V úterý se život ve Wu-kchanu vrátil k normálu. Pro některé cizince posedlé touto vesnicí je ale očividně příliš těžké to přijmout,“ dodal čínský list.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner