Američtí bojovníci za práva zvířat tvrdí, že na tradičním festivalu psího masa, který se každoročně pořádá v jihočínském městě Jü-lin, bude letos zakázáno psí maso prodávat. Podle zpravodajského serveru BBC nad tímto tvrzením ale visí pochybnosti a někteří prodavači BBC řekli, že o žádném takovém nařízení neslyšeli.

Konzumace psů v Číně není nelegální, červnový festival psího masa v Jü-linu ale v posledních letech vyvolával ostré kritiky v zahraničí a protesty ochránců zvířat. Jedním z důvodů je i fakt, že kuchaři zabíjejí psy přímo na místě, aby byl produkt co nejčerstvější.

Donedávna bývalo kvůli desetidennímu festivalu usmrceno na 10.000 psů, po protestech v posledních letech tento počet klesl. Několik amerických organizací za práva zvířat, jako kalifornská organizace DuoDuo či Humane Society International (HSI), uvedlo, že mají informace od prodavačů a restaurací v Jü-linu o chystaném zákazu prodeje psího masa.

Podle amerických aktivistů vejde zákaz v platnost 15. června, tedy pouhý týden před zahájením festivalu. Údajně bude přísně kontrolován; za neuposlechnutí bude hrozit pokuta až 100.000 jüanů (347.000 Kč) i případné zatčení.

Již loni čínská vláda zakázala zabíjení psů pod širým nebem, na očích široké veřejnosti. Městské úřady se od festivalu distancovaly s tím, že se jedná o soukromou akci.

Změny se připisují Mo Kung-mingovi, novému šéfovi komunistické strany v Jülinu, který prý chce vylepšit pověst města.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner