Peking 3. srpna (ČTK) – Čínské úřady drží básnířku Liou Sia, která je vdovou po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy zeny za mír Liou Siao-poovi, v izolaci na neznámém místě. Oznámil to její americký právník Jared Genser, napsal dnes zpravodajský server BBC. Přátelé rodiny s ní údajně nejsou v kontaktu od červnové disidentovy smrti.

„Požaduji, aby čínské úřady okamžitě poskytly důkazy o tom, že je Liou Sia naživu a umožnily jí neomezený přístup k její rodině, přátelům, advokátovi a mezinárodnímu společenství,“ cituje server Gensera.

Nositel Nobelovy zeny za mír Liou Siao-poa podlehl v červnu rakovině jater. Jeho tělo bylo zpopelněno a následně vhozeno do moře. Podle Gensera od jeho pohřbu není známo, kde se nachází vdova.

Země EU, Spojené státy i Austrálie již v minulosti vyzvaly Peking, aby nechal Liouovu ženu odjet. Čínské úřady však trvají na tom, že je Liou volná, avšak smutek ze smrti jejího manžela jí nedovolí setkat se přáteli ani právníkem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner