Čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po je údajně v kritickém stavu. Uvedla to dnes podle agentury AFP nemocnice, kde se léčí. Liou, který byl koncem června podmínečně propuštěn z vězení, trpí rakovinou jater. Desítky lidí se dnes účastní v Hongkongu demonstrace v sedě s požadavkem, aby bylo Liouovi umožněna léčba v zahraničí.

Aktivisté bojující za lidská práva vyzývají čínské úřady, aby povolily převoz nejznámějšího čínského politického vězně k ošetření do zahraničí již řadu dní. Dva západní lékaři – onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu – o víkendu uvedli, že Liou do ciziny transportován být může. Nemocnice ale tvrdí, že jeho stav převoz neumožňuje.

Jednašedesátiletý Liou podle dnešního prohlášení nemocnice ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny trpí rovněž onemocněním ledvin, které znemožňuje radioterapii. Lékaři Herman a Büchler přitom uvedli, že radioterapie by mohla být jednou z metod, kterou by lékaři mohli u tohoto pacienta použít, napsala agentura Reuters.

Podle lékařů se Liouův nádor zvětšil, pacient má rovněž nízký krevní tlak a trpí částečnou neprůchodností střev.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb.

Z vězení byl podmínečně propuštěn na konci června po diagnóze konečného stadia rakoviny jater. Na dotaz, zda čínské úřady umožní Liouovi léčbu v zahraničí, dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang řekl: „Čína doufá, že příslušné země budou respektovat suverenitu Číny a nebudou zneužívat jednotlivých případů k vměšování se do jejích vnitřních záležitostí.“

Čínské úřady přísně kontrolují veškeré informace o případu známého disidenta a nemocnice, kde se pacient léčí, je hlídána bezpečnostními složkami. Dvacáté třetí patro budovy číslo 1 univerzitní nemocnice v Šen-jangu bylo uzavřeno a přístup tam mají pouze pacienti a jejich rodinní příslušníci. Také Lioua smějí navštěvovat příbuzní, novináři ale podle agentury Reuters jsou z budovy vykazováni.

Aktivisté v Hongkongu během protestní akce třímali transparenty s Liouovým fotkami a skandovali hesla. Než se pustili do protestu vsedě, pochodovali směrem k zastupitelskému úřadu čínské vlády. Manifestace má podle právníka lidskoprávních aktivistů Alberta Hoa trvat tak dlouho, dokud demonstranti nedosáhnou svého.

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta kancléřka Angela Merkelová doufá v „projev lidskosti“ ze strany čínské vlády vůči nemocnému disidentovi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner