Zrušení limitu na počet prezidentských mandátů posílí a vylepší systém vedení Číny, tvrdí mluvčí Všečínského shromáždění lidových zástupců. Každoroční plenární zasedání parlamentu začíná v pondělí a o změně ústavy, která by současnému prezidentovi Si Ťin-Pchingovi umožňovala vládnout neomezeně dlouho, se bude rozhodovat 11. března.

Mluvčí Všečínského shromáždění lidových zástupců Čang Jie-suej uvedl, že neexistuje žádný časový limit pro výkon funkce šéfa čínské komunistické strany ani předsedy vojenské komise. Čang, který je zároveň náměstkem ministra zahraničí, podle agentury DPA řekl, že chystané změny ústavy nejsou nijak „drastické“. Nyní 64letý Si Ťin-Pching by tak mohl vládnout tak dlouho, jak by chtěl a ne jen do roku 2023, kdy mu vyprší druhé pětileté funkční období. „Hodně se učí od svého přítele Vladimira Putina,“ citovala agentura DPA nejmenovaného diplomata. Také v Rusku se díky změně ústavy mohl Vladimir Putin vrátit do prezidentského úřadu.

Podle DPA Si Ťin-Pching oproti svým předchůdcům soustředil ve svých rukou více moci a posílil vliv komunistické strany. Mluvčí shromáždění lidových zástupců k tomu řekl, že první změna ústavy od roku 2004 by odrážela tyto „nové okolnosti“ a „historickou transformaci“ pod vedením současného prezidenta. Omezení počtu mandátů bylo v Číně zavedeno v roce 1982 a s cílem zabránit diktaturám, jako byla v 60. a 70. letech ta pod vedením Mao Ce-tunga.

Oproti zvyklostem z předchozích let mluvčí parlamentu na dnešní tiskové konferenci neuvedl, jak letos poroste vojenský rozpočet země. Řekl jen, že v minulých letech byl nárůst „umírněný“. DPA připomíná, že loni nárůst činil 7,6 procenta a reflektoval rostoucí napětí mezi Čínou, jejími sousedy a Spojenými státy. Údaje o vojenském rozpočtu by mohly být zveřejněny v pondělí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner