Čínský prezident Si Ťin-pching přijel dnes odpoledne do zámku v Lánech, kde ho přivítal jeho český protějšek Miloš Zeman. Oba prezidenti pak zamávali z balkonu novinářům. V zámeckém parku spolu zasadí strom a společně povečeří. Hlavní představitel Číny se tak stal prvním prezidentem, se kterým se Zeman sešel přímo v Lánech.

Si Ťin-pching do Prahy přiletěl asi dvě hodiny po poledni. Společně s doprovodem poté zamířil do hotelu Hilton, kde bude po dobu své třídenní návštěvy v Česku ubytován. Odtud pak zamířil do Lán na schůzku se Zemanem.

Podle programu oba prezidenti společně zasadí strom a odhalí památeční ceduli, která bude výsadbu v češtině i čínštině připomínat. Podle ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta se možná také projdou po parku. Následovat bude večeře.

Na příjezd Si Ťin-pching čekalo několik desítek Číňanů s vlaječkami. Do Lán ale dorazili i kritici jeho návštěvy s tibetskými vlajkami. Lidskoprávní organizace přijetí čínského prezidenta kritizují. Vadí jim porušování lidských práv v Číně. „Nevěřím, že se naši občané opět chtějí klanět komunistickým vládcům, nevěřím, že se tak snadno vzdají hodnot a ideálů, které přispěly k pádu totality u nás,“ uvedl v tiskové zprávě poskytnuté ČTK politik Martin Bursík. Několik organizací proto připravilo výzvu Zemanovi a vládě, ve které protestují proti „kolaboraci s čínskou vládou“. Podle webu iniciativy ji podepsalo asi 2500 lidí včetně režiséra Jana Svěráka, kněze Tomáše Halíka nebo muzikanta Vladimíra Merty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner