Čínský tisk tento týden ostře kritizoval americký volební systém a Donalda Trumpa, který podle něj „otevřel Pandořinu skříňku v americké společnosti“. Čínský státní list Global Times tak reagoval na protičínské výpady republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Dosud Peking dával najevo, že Trumpovy výroky neovlivní americko-čínské vztahy.

Podle Global Times je Trump „velkohubý“ a původně měl být „jen klaunem k získání voličů Republikánské strany“. Teď se prý straně vymkl kontrole a miliardář se stal jejím zlým snem.

List také využil Trumpovo úspěšné tažení primárkami ke kritice upadající demokracie. „Mussolini a Hitler se k moci dostali volbami, velká lekce západní demokracii,“ píše list.

Doporučuje Spojeným státům, aby se raději chránily toho nestát se globální ničivou silou, než aby poukazovaly na Čínu kvůli takzvanému nacionalismu a tyranii.

Trump v kampani hrozil zavedením cla na některé zboží vyrobené v Číně a řekl, že se postará, aby se výroba produktů jako iPhone vrátila do USA. Dělal si legraci z čínských podnikatelů napodobováním jejich přízvuku v angličtině.

Trumpa podle stanice CNN kritizují také čínští disidenti, protože čínský zásah při studentském protestu v Pekingu v roce 1989 označil za „důraznou“ reakci a prodemokratické protesty za „výtržnosti“. Čínští disidenti požadují omluvu a tvrdí, že se Trump postavil za ty, kdo protesty na pekingském náměstí Tchien-an-men krvavě potlačili.

Nejdůrazněji Trumpa kritizoval čínský kreslíř Wang Li-ming, který má pro své kritické postoje potíže v Číně a žije kvůli osobní bezpečnosti v Japonsku. Karikatury podpisuje jménem Rebel Pepper a na té věnované Trumpovi miliardáře nakreslil v tanku drtícím pod svými pásy demonstranta. „Nejlepší věc, jakou jsme z Číny importovali,“ volá Trump.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner