Čínští dělníci demontují některé budovy v jednom z největších tibetských městeček Larung Gar, které slouží jako významná buddhistická vzdělávací akademie. Peking také vystěhovává místní obyvatele. Podle agentury AP to uvádějí tibetské skupiny působící v zahraničí. Čínská strana prohlašuje, že v městečku provádí opravy.

Několik tibetských exilových organizací sdělilo, že čínské úřady v červnu vydaly nařízení, podle kterého se má snížit o polovinu počet mnichů a mnišek žijících v Larung Gar. Nařízení dále údajně směřuje k tomu, aby se jasně oddělili skuteční mniši a laici, kteří v městečku také přebývají. Podle tibetských skupin chce Peking těmito kroky docílit lepší kontroly nad náboženskými aktivitami v oblasti.

Představitel místní vlády bez podrobností řekl, že budovy se neničí, ale opravují. S místním tiskovým odborem se dnes agentuře AP nepodařilo spojit.

Larung Gar přitahuje zájemce o studium buddhismu. Městečko se proto v posledních letech výrazně rozrůstalo. Čínské úřady se podle svých slov obávají problémů spojených s přelidněním. Vláda již vystěhovala tisíce buddhistických mnichů v roce 2001.

Informace o zásazích v Larung Gar přicházejí den poté, co Čínou dosazený pančenlama – druhý nejvyšší představitel tibetského buddhismu – poprvé v Tibetu odsloužil významný buddhistický obřad.

Čína považuje Tibet za součást svého území. Obsadila ho roku 1951, ale místní obyvatelstvo proti ní několikrát povstalo. Tibetským duchovním vůdcem je dalajlama, který žije v exilu v Indii a pro Tibeťany je symbolem i politické moci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner