Londýn 24. srpna (ČTK) – Čistá migrace, tedy rozdíl mezi počtem přistěhovalců a vystěhovaných lidí, byla v Británii od března 2016 do letošního března nejnižší za poslední tři roky. Podle BBC do Británie přišlo o 246.000 lidí více, než odešlo, což ale oproti předchozímu období znamená pokles o 81.000. Podle dnes zveřejněných oficiálních údajů to lze z více než poloviny přičíst poklesu čisté migrace občanů EU do Británie.

Podle oficiálních dat ve sledovaném období vzrostl počet unijních občanů, kteří Británii opustili, a celkový rozdíl mezi přistěhovalými a vystěhovalými občany EU tak poklesl o 51.000. Celkový rozdíl mezi přistěhovalci a vystěhovanými občany EU činil v daném období 127.000.

Atraktivita Británie pro cizince z EU zeslábla kvůli nejistotě vyvolané loňským výsledkem referenda o odchodu Británie z Evropské unie a také kvůli oslabení libry. Britská vláda chce čistou migraci, neboli migrační saldo, snížit až pod hranici 100.000.

V Británii se nyní debatuje o tom, zda mají být do tohoto cíle zahrnuti také zahraniční studenti. Vláda proto dnes zadala vypracování zprávy o jejich dopadech na ekonomiku.

Podle britského statistického úřadu (ONS) čísla ukazují, že domů se vracejí migranti z osmi unijních zemí střední a východní Evropy; jejich počet ve sledovaném období vzrostl o 17.000. „Tyto výsledky naznačují, že výsledek referenda o EU možná ovlivňuje rozhodování lidí o stěhování do a z Británie, zvláště u občanů EU a EU8 (zemí včetně ČR, které vstoupily do unie v roce 2004),“ citovala BBC mluvčího statistického úřadu. „Je předčasné říci, zda je to ukazatelem dlouhodobého trendu,“ dodal mluvčí.

Největší meziroční čistá migrace, téměř 350.000, byla v Británii v době referenda a od té doby soustavně klesá.

Vedoucí podnikatelé podle agentury Reuters uvedli, že pokles čisté migrace představuje vážný problém pro firmy, které se obávají tlaku na zvyšování mezd a nedostatku kvalifikovaných pracovníků. „Nikdo by neměl oslavovat tato čísla,“ uvedl Seamus Nevin, který má na starosti politiku zaměstnanosti v Institutu ředitelů (IoD), sdružujícím šéfy britských podniků. „Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost je nyní na nejnižší úrovni (4,5 procenta), bez tří milionů občanů EU, žijících v Británii, by Spojené království mělo akutní nedostatek pracovních sil. Naznačuje to, že se stává méně přitažlivým místem pro život a práci.“

Podle dnes zveřejněného průzkumu téměř polovina podniků působících v britském potravinářském sektoru uvedla, že jejich zaměstnanci z EU přemýšlejí o odchodu kvůli nejistotě způsobené brexitem. Téměř třetina uvedla, že tito zaměstnanci již odcházejí.

Podle organizace Migration Watch UK, která se dlouhodobě zasazuje o omezení přistěhovalectví, představují dnes zveřejněná čísla pozitivní signál, ale zůstávají příliš vysoká. „Jedná se o krok vpřed, ale je to do značné míry náhoda. Nemělo by to zakrýt skutečnost, že migrace zůstává na nepřijatelné úrovni čtvrt milionu (lidí) ročně s obrovskými důsledky pro měnící se velikost a povahu naší společnosti,“ řekl předseda spolku Andrew Green.

Podle statistik loni v Británii žilo odhadem 52.000 Čechů, což bylo o 11.000 více než v předchozím roce. Slováků v Británii bylo 101.000, tedy o 15.000 více. V čele statistik jsou ale Poláci, kterých bylo v Británii ke konci minulého roku přes milion.

Čísla ONS ukazují, že poklesla imigrace do Británie ze všech zemí a zároveň zesílila emigrace.

Britská vláda slibuje, že zachová práva občanů EU v zemi. Nezbytní jsou tito lidé v odvětvích, jako je stavebnictví, pohostinství nebo zdravotnictví.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner