Cizincům, kteří byli v Česku odsouzeni za úmyslný trestný čin k vězení delšímu než tři roky, nebo byli odsouzeni opakovaně, má být zrušeno povolení k pobytu. Rozhodla o tom dnes Sněmovna. Odmítla ale přímo uložit soudům, aby vyhošťovali recidivisty z řad cizinců. Vládní novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců ještě posoudí Senát a dostane k podpisu prezident. Nevládní organizace na pomoc migrantům zpřísňování pravidel kritizovaly. Žádaly zákonodárce, aby návrhy nepodpořili.
Úpravy pravidel pobytu i vyhoštění prosazoval předseda sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD). Argumentoval tím, že soudy trest vyhoštění nevyužívají a o odnětí pobytového oprávnění se pak musí rozhodovat ve správním řízení.
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty návrhy kritizovalo. „Účelem návrhů je vyhnout se posuzování přiměřenosti a rušit pobyty či vyhošťovat automaticky. Přímo usilují o zavedení nepřiměřeného sankcionování cizinců, tedy trestání nespravedlivého,“ uvedl před nedávnem Pavel Čižinský z konsorcia. S odkazem na evropskou legislativu zdůraznil, že při rušení povolení k pobytu je třeba vždy zvažovat přiměřenost rozhodnutí.
Sněmovna Váňovi schválila návrh, aby Správa uprchlických zařízení poskytovala propuštěným uprchlíkům bez peněz 400 korun na jízdenku a jídlo. Zavedení příspěvku doporučoval i vládní výbor pro práva cizinců. Podle něj nebylo humánní cizince propustit a nechat je uprostřed republiky bez prostředků. Vlastními penězi museli zaplatit za pobyt v detenčním zařízení.
„To je pro ty migranty, kteří odcházejí z naší detence bez jakýchkoliv prostředků, a my chceme, aby měli peníze na vlak, protože většina z nich odjíždí do Spolkové republiky Německo, takže dostanou potravinový balíček a peníze,“ uvedl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Celkově považuje úpravy za prospěšné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner