Demokratičtí kandidáti na amerického prezidenta Hillary Clintonová a Bernie Sanders na sebe v nedělní debatě v michiganském městě Flint ostře útočili, například kvůli obchodní politice, automobilovému průmyslu, ale i kvůli vztahům k finančnímu sektoru.

Sanders obvinil Clintonovou z podpory obchodní politiky, kvůli které se řada pracovních míst přesunula z Michiganu do zahraničí. Kritizoval ji rovněž kvůli příliš úzkému spojení s firmami z Wall Street. Clintonová zase upozornila, že Sanders se v roce 2009 stavěl proti záchraně automobilového sektoru, bez které by podle ní Michigan přišel o miliony pracovních příležitostí.

„Jsem přesvědčena, že kdyby všichni hlasovali jako on, automobilový průmysl by se zhroutil a s ním by zanikly i čtyři miliony pracovních míst,“ prohlásila Clintonová. Ve státě Michigan stojí město Detroit, které se v minulosti proslavilo jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu.

Oba kandidáti se během debaty často vzájemně přerušovali a obviňovali se i z překrucování skutečnosti. „Promiňte, teď mluvím já,“ řekl Sanders své demokratické rivalce. „Pokud mluvíte, tak řekněte celé pozadí,“ odpověděla Clintonová. Vzájemný střet ale podle agentury AP nebyl tak agresivní jako čtvrteční debata republikánských kandidátů v Detroitu, která byla plná osobních útoků a urážek.

Clintonová i Sanders během debaty vyjádřili přesvědčení, že by v listopadových prezidentských volbách porazili vedoucího republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

„Myslím, že Donald Trump je zaslepen předsudky, jeho zastrašování a žvanění se k americkému národu nehodí,“ řekla Clintonová s tím, že je třeba skoncovat s nejednotou a zemi spojit. Sanders prohlásil, že by se proti Trumpovi rád postavil a že mnoho předvolebních průzkumů mu pro takový souboj dává lepší šance než Clintonové. Ta zase řekla, že ona je tím, proti komu Trump nechce kandidovat. Společně pak prohlásili, že voliči by si měli porovnat obsah republikánských a demokratických debat, čímž upozornili na poslední vyhrocenou diskuzi republikánských kandidátů, kterou doprovázely osobní urážky a během které Trump naznačil, že nemá problém s délkou svého penisu.

„My, pokud získáme prezidentský úřad, investujeme spoustu peněz do duševního zdraví,“ řekl Sanders. „A když se díváte na republikánské debaty, tak pochopíte, proč je třeba do duševního zdraví investovat,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner