Republikánský kandidát Donald Trump je „povahově nevhodný“ pro úřad prezidenta USA a jeho zahraničně politické návrhy jsou „nebezpečně zmatené“. V projevu v kalifornském San Diegu to dnes prohlásila pravděpodobná kandidátka Demokratické strany pro prezidentský úřad Hillary Clintonová.

Ona sama prý nabízí „moudrou a zásadovou“ zahraniční politiku.

Volební štáb Clintonové už předem označil její dnešní projev na západě USA za salvu útoků proti Trumpovi, který už si na rozdíl od bývalé první dámy nominaci své strany zajistil. Oba politiky čeká v úterý poslední velký boj v rámci letošních primárek, jehož vyvrcholením bude právě hlasování v Kalifornii. Trump je prakticky jistým vítězem, Clintonová v souboji se svým soupeřem Berniem Sandersem o nominaci podle průzkumů vede.

Clintonová, která v první vládě Baracka Obamy zastávala funkci ministryně zahraničí, se ve své zahraniční politice chce soustředit na to, aby Spojené státy zůstaly rozhodující silou na celém světě. Trumpova vize je podle ní méně bezpečná a méně celosvětové angažovaná.

Trump „není schopen zastávat funkci, která vyžaduje znalosti, důslednost a velkou odpovědnost,“ konstatoval Clintonová a připomněla některé kontroverzní Trumpovy výroky, které pronesl na adresu NATO, Ruska nebo Severní Koreje.

Newyorský miliardář se zatím v kampani o svých zahraničně politických tezích příliš nezmiňoval. Do odborného týmu si podle kritiků přizval osoby, které málokdo zná. Pozornost Moskvy si na počátku kampaně vysloužil poměrně vstřícnými výroky vůči prezidentu Vladimiru Putinovi. Spojence v NATO naopak nemile překvapil tvrzením, že se na zajištění své obrany musejí víc finančně podílet. Stejnou radu adresoval i Tokiu a Soulu.

Příští prezident naopak podle Clintonové musí posílit bezpečnost USA mimo jiné i spoluprací s dlouhodobými spojenci v NATO. Na domácí scéně chce bývalá první dáma investovat do infrastruktury a omezit nerovnost v příjmech Američanů. USA podle ní nemohou svět účinně vést, pokud má mnoho Američanů starosti s živobytím.

Pokud Trump své ideje prosadí, pak Spojené státy budou stále víc izolovány a Moskva bude slavit, poznamenala Clintonová. Zvolení Trumpa by podle ní byla „historická chyba“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner