Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová vede v průzkumech veřejného mínění nad svým republikánským rivalem Donaldem Trumpem o jedenáct procentních bodů. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu listu The Wall Street Journal a stanice NBC News, který se uskutečnil o uplynulém víkendu a ještě před nedělní televizní debatou obou hlavních prezidentských kandidátů.

Průzkum, kterého se zúčastnilo 500 respondentů, vznikl poté, co se na veřejnost dostalo kontroverzní video z roku 2005, na kterém Trump vede obscénní řeči o ženách. Republikánský kandidát se již za svá slova omluvil a tehdejší rozpravu přirovnal k tlachání v šatnách.

Clintonová zvýšila podle šetření oproti září svůj náskok o pět procentních bodů. Hlas by jí nyní dalo 46 procent lidí rozhodnutých volit, Trumpovi pak 35 procent.

Podle 38 procent dotazovaných se Trump diskvalifikoval pro úřad prezidenta a z klání by měl odstoupit. Naopak 42 procent oslovených s myšlenkou na ukončení kampaně nesouhlasí. Rovněž 42 procent respondentů považuje nahrávku za příliš starou, takže by se z ní nemělo v nynější prezidentské volbě činit zásadní téma, naopak 52 procent účastníků ankety s takovým názorem nesouhlasí.

Jedna třetina lidí z průzkumu si je vědoma nevhodnosti Trumpových komentářů na nahrávce, zároveň ale uznává, že jejich obsah je typickým příkladem soukromého rozhovoru mezi muži.

Trump na nahrávce mimo jiné za použití vulgárních výrazů popisuje, jak se pokoušel mít sex s vdanou ženou a jak ho ženy nechávají, aby je líbal a osahával, protože je bohatý a slavný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner