Hillary Clintonová ohlásila vítězství v sobotním nominačním souboji Demokratické strany v Nevadě. Po sečtení 79 procent okrsků získává Clintonová ve třetí bitvě o nominaci do amerických prezidentských voleb 52,1 procenta hlasů, její soupeř Bernie Sanders 47,8 procenta, napsala agentura Reuters. Sanders Clintonové telefonicky poblahopřál.

„Je to vaše vítězství,“ napsala na twitteru v poděkování svým stoupencům Clintonová, které kritici vyčítají, že ve svých projevech často hovoří o „sobě“, na rozdíl od Sanderse, který používá zájmena „my“ a „nás“.

Zatímco demokraté se na volebních shromážděních rozhodovali v sobotu v Nevadě na jihozápadě USA, republikánští voliči vyrazili k primárkám v Jižní Karolíně na opačném konci země. Podle odhadů v nich jasně zvítězil realitní magnát Donald Trump.

Úspěch Clintonové v Nevadě průzkumy předpovídaly. Její těsná výhra ve státě, kde se před časem předpovídalo její dvouciferné vítězství, ale naznačuje, že demokratické nominační klání bude dlouhé a náročné, uvedla agentura Reuters.

„Nevada měla být státem střiženým na míru Clintonové; je to stát, kde kdysi vedla o téměř 40 procent. Dnes jsme ale vyslali vzkaz, který ohromí politický a finanční establishment této země: naše kampaň může zvítězit kdekoli,“ prohlásil po skončení hlasování Sanders.

Nevada je stát s velkým zastoupením menšin, na něž Clintonová spoléhala. Sanders ale dokázal svým ziskem hlasů vyvrátit argument Clintonové, že má podporu pouze ve státech s převládající bělošskou populací, konstatovala agentura Reuters.

Agentura AFP uvedla, že podle průzkumů u delegátů po odevzdání hlasů podpořilo 53 procent hispánských voličů Sanderse a jen 45 procent Clintonovou. Čtyřiasedmdesátiletý Sanders také potvrdil, že boduje mezi mladými – 72 procent voličů pod 45 let dalo hlas právě jemu.

Clintonová si ovšem odnáší tři čtvrtiny hlasů černošských voličů, což je výhodou před volebními shromážděními v Jižní Karolíně, kde černošští voliči tvoří víc než polovinu demokratického elektorátu. Hlasování se tam uskuteční 27. února.

První nominační předkolo prezidentských voleb ve státě New Hampshire vyhrál u demokratů Sanders a v Iowě byl jen těsně druhý. Vítězství Clintonové v Nevadě by tak podle Reuters mohlo přispět k uklidnění obav jejích příznivců ohledně síly její předvolební kampaně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner