Favoritka získání nominace Demokratické strany na nejvyšší státní úřad v USA Hillary Clintonová fakticky zahájila souboj se svým pravděpodobným soupeřem Donaldem Trumpem o Bílý dům. V rozhovoru pro televizi CNN prohlásila, že Spojené státy by se neměly vystavovat riziku podporou tak nespolehlivého kandidáta, jakým je právě Trump. Svého soupeře označila za „neřízenou střelu“.

Trump si podle mnohých analytiků drtivým vítězstvím v primárkách v Indianě zajistil republikánskou nominaci do závěrečné etapy volebního boje. Podle nejnovějších údajů agentury AP získal v Indianě všech 57 delegátů a na svém kontě jich má 1053, tedy 85 procent potřebných k nominaci.

Klasický příklad zuřivého, neurvalého chlapa

Clintonová je na tom ještě lépe, i když souboj s Berniem Sandersem v Indianě prohrála. Bývalá první dáma získala zatím celkově 2205 delegátů, což je 93 % potřebného počtu. Podle odhadů si nominaci definitivně zajistí počátkem června.

„Je to neřízená střela, a ty často nezasáhnou cíl,“ prohlásila v CNN Clintonová o Trumpovi. Jako příklad uvedla údajné prohlášení newyorského miliardáře, že klimatické změny jsou „čínský podfuk“.

Trump by podle bývalé ministryně zahraničí měl před prezidentskými volbami 8. listopadu vysvětlit svůj politický program. Sama Clintonová prý ví, jak se mu v kampani postavit. „Podle mě je to klasický příklad zuřivého, neurvalého chlapa,“ prohlásila Clintonová a dodala, že se dokáže vypořádat s osobními útoky, které prý Trumpovi pomohly vyřadit jeho protikandidáty.

Zároveň odstoupil v USA z boje ohijský guvernér John Kasich, poslední soupeř Donalda Trumpa v republikánském volebním klání. Oznámil to na středeční tiskové konferenci. „Jelikož dnes přerušuji svou kampaň, mám novou víru, hlubší víru, že náš Pán mi ukáže cestu vpřed a naplní smysl mého života,“ prohlásil Kasich. Důvody, které jej vedly k ukončení kampaně, ovšem nesdělil, a nezmínil ani Trumpovo jméno.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner