Hillary Clintonová přesvědčivě vyhrála úterní primární volby demokratů ve federální metropoli Washingtonu. Symbolicky tím završila své vítězství nad protikandidátem Berniem Sandersem, protože primárky ve Washingtonu byly poslední ze série voleb, v nichž demokraté vybírali svého kandidáta na funkci prezidenta Spojených států.

Clintonová po sečtení více než dvou třetin odevzdaných hlasů získávala zhruba 80 procent proti Sandersovým 20 procentům, uvedla agentura Reuters. Washingtonské volby zakončily čtyřapůlměsíční šňůru primárek a volebních shromáždění ve všech státech USA, která začala 1. února v Iowě.

Clintonová si zajistila dostatečný počet delegátů pro získání demokratické nominace už minulý týden. Ještě dnes by se měla soukromě sejít se Sandersem a pokusit se ho přesvědčit u nutnosti sjednocení ostře rozdělených demokratů pro boj proti republikánskému kandidátovi, jímž bude s největší pravděpodobností Donald Trump.

Sanders však svůj boj za získání nominace stále ještě oficiálně nevzdal, i když ho k tomu přesvědčuje stále více představitelů strany. Senátor z Vermontu doufá, že pro svůj program takzvaného demokratického socialismu získá na červencovém demokratickém sjezdu delegáty, kteří původně slíbili podpořit Clintonovou. Na úterní tiskové konferenci Sanders uvedl, že bude žádat změny v nominačním procesu a výměnu vedení Demokratického národního výboru, nejvyššího orgánu strany. Do něj chce Sanders dosadit své radikálně levicové přívržence.

Clintonovou již minulý týden podpořil prezident Barack Obama. Bývalá ministryně zahraničí rovněž získala podporu senátorky Elizabeth Warrenové, neformální vůdkyně levého křídla strany, což by jí mohlo zajistit podporu značné části Sandersových stoupenců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner