Nevládní organizace Člověk v tísni nezná důvody, proč byla spolu s dalšími deseti humanitárními organizacemi vykázána z povstalecké Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Není si ani vědoma, čím mohla „hrubě“ porušit pravidla, jak tvrdí zástupci tamní separatistické vlády. Ředitel společnosti Šimon Pánek dnes ČTK řekl, že vykázání humanitárních organizací považuje za smutnou zprávu hlavně pro místní lidi, kteří budou před nadcházející zimou potřebovat pomoc.

„Nejsme si vědomi toho, že bychom porušili nějaká pravidla. Pokud je porušilo zároveň deset z jedenácti organizací na místě a humanitární koordinace OSN k tomu říká, že je to hrubé porušení mezinárodního humanitárního práva, tak problém je spíš na druhé straně,“ prohlásil Pánek. Akreditaci získal jen Mezinárodní červený kříž.

Pracovníci Člověka v tísni pomáhají i lidem v Doněcké oblasti, kde také hrozí zastavení humanitární pomoci. „Budeme pokračovat v práci tam, kde to bude možné. Tam, kde to není možné, pracovat nebudeme, to se nedá nic dělat,“ konstatoval Pánek.

Člověk v tísni dosud ani nezískal oficiální informaci o tom, že nesmí dál působit v Luhanské oblasti. Ruská agentura TASS s odvoláním na „vicepremiéra“ separatistické vlády v Luhansku Vasilije Nikitina sice uvedla, že Člověku v tísni a dalším byla akreditace odňata, podle Pánka tam ale dosud působili na základě oznámení a až nyní neprošli akreditačním procesem. „My do toho procesu vůbec nevidíme,“ dodal.

Podle mluvčího organizace Člověk v tísni Tomáše Urbana pracoval v místě dvacetičlenný tým složený převážně z místních. „To rozhodnutí přišlo pravděpodobně z venku, oni to konzultovali s Moskvou,“ řekl Urban České televizi.

„Je to velmi smutné, protože lidé v Luhanské oblasti, zejména ohrožené skupiny, staří lidé, sociální a zdravotnická zařízení, potřebují asistenci. Proto tam posledních deset dvanáct měsíců intenzivně pracuje několik organizací. Nevím, jak si tamní vláda představuje, že zajistí potřebnou humanitární pomoc v nadcházející zimě,“ uvedl Pánek.

Člověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od loňského srpna. Potřebným poskytuje jídlo, přístřeší a léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Od začátku listopadu Člověk v tísni soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Podpořil také několik domovů pro seniory, hospiců či azylových domů pro lidi bez domova. Prostředky shromažďuje na kontě sbírky SOS Ukrajina 93209320/0300.

Doněcká a Luhanská oblast je vážně poničená válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy. V bojích, které propukly loni v dubnu, zahynulo kolem 8000 lidí, statisíce uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner