Česká národní banka vydala stříbrnou pamětní minci k výročí 75 let od operace Anthropoid, při které českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Minci v nominální hodnotě 200 korun si lidé mohou koupit od středy. Banka o tom dnes informovala na svém webu.

Autorkou mince je Irena Hradecká, na lícní straně mince zobrazila zadní část Heydrichova vozu, který poškodila bomba. Na rubu je okno a rozstřílená zeď krypty pražského kostela Cyrila a Metoděje, kde parašutisté zemřeli.

Banka dává do oběhu 5400 mincí v běžném a 10.600 ve špičkovém provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Nominální hodnota mince není ale prodejní cenou, která zohledňuje aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a daň z přidané hodnoty, uvedla ČNB.

Mince je současně pátou z cyklu pamětních stříbrných dvousetkorun, které má ČNB ve svém emisní plánu na roky 2016 až 2020. V červnu vydá mince ke stému výročí narození českého básníka Josefa Kainara.

Výročí hrdinského činu československého odboje, který vedl ke smrti Heydricha a od kterého 27. května uplyne 75 let, připomíná vedle pamětní mince známka, kterou v uplynulých dnech vydala Česká pošta. Událost připomene nový film a řada knih. Po loňském snímku Anthropoid má v červnu českou premiéru film podle románu francouzského spisovatele Laurenta Bineta. K tématu vyšla například i kniha Jaroslava Čvančary nazvaná Anthropoid. Zahrnuje nové badatelské poznatky autora a přes 800 fotografií a dokumentů, z velké části dosud nepublikovaných.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner