Polský katolický kněz Krzysztof Charamsa se veřejně přihlásil k homosexualitě. Vysoce postavený vatikánský teolog, který působí jako druhý sekretář Mezinárodní teologické komise při Kongregaci pro nauku víry, to udělal bezprostředně před začátkem sněmu biskupů o manželství a rodině. Zároveň oznámil, že je připraven nést následky.

„Jsem gay,“ prohlásil Krzysztof Charamsa v polském rádiu Zet 2. „Chci, aby má církev a mé okolí vědělo, kdo jsem. Jsem homosexuální kněz, který je šťastný a hrdý na svou identitu,“ uvedl 43letý Charamsa. Řekl také, že má partnera a že je připraven nést za své činy plnou odpovědnost. Poté dodal, že přišel čas, aby aby církev otevřela oči před homosexuálními věřícími a pochopila, že jí navrhované řešení, totiž naprostá sexuální zdrženlivost, je nelidské.

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi označil knězův coming out za nezodpovědný. Vadí mu hlavně načasování, protože prý kvůli němu bude sněm biskupů čelit mediálnímu tlaku. Dodal, že kněz se nyní bude muset zříci své funkce v teologické komisi. Lombardi ale zároveň řekl, že je žádoucí vyjádřit respekt každé osobní situaci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner