Británie by měla požadovat nezávislé vyšetření údajného chemického útoku syrské armády v povstalecké enklávě Dúmá u Damašku, místo aby čekala na instrukce, které dostane od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury Reuters to dnes řekl předseda labouristů Jeremy Corbyn. Lídr parlamentní opozice kritizuje postup vlády premiérky Theresy Mayové v aktuální krizi kolem Sýrie a volá mimo jiné po tom, aby byl do rozhodování o případném útoku zapojen i parlament.

„Zdá se, že vláda čeká na instrukce od prezidenta Donalda Trumpa, jak dál postupovat,“ uvedl Corbyn v prohlášení. Nezávislé vyšetřování „hrozného útoku chemickými zbraněmi“, o které by podle něj měla Británie usilovat, by měla zaštítit Organizace spojených národů.

Corbyn v uplynulých dnech ostře kritizoval postup vlády premiérky Mayové v krizi, kterou vyvolal údajný chemický útok v Dúmě. „Další bombardování, další zabíjení, další válka nezachrání životy. Jen to bude stát další životy a zplodí válku někde jinde,“ varoval Corbyn.

Britskou vládu už dříve vyzval, aby nepřijímala rozhodnutí o případném útoku sama, ale nechala o něm hlasovat v parlamentu. Podle britských listů Mayová zákonodárcům případné rozhodnutí o vojenské akci ke schválení předložit nehodlá. „Jen si představte scénář, že americká raketa sestřelí ruské letadlo, nebo naopak. Kam by to vedlo?“ varoval před vojenskou akcí předseda labouristů.

Kabinet premiérky Mayové se ve čtvrtek na mimořádném zasedání shodl, že by Mayová měla dál jednat se Spojenými státy a Francií o koordinované reakci na údajný chemický útok v Dúmě. Podle ministrů je „velmi pravděpodobné“, že za útokem na Dúmu stál režim syrského prezidenta Bašára Asada. Náměstek ministra dopravy Jo Johnson později v diskuzním pořadu řekl, že „v tomto okamžiku nebylo přijato žádné rozhodnutí o vojenské akci“.

V noci na dnešek úřad britské premiérky informoval, že Mayová ve čtvrtek telefonicky hovořila s Trumpem, se kterým se shodla na nezbytnosti zabránit mezinárodní akcí syrskému režimu, aby použil chemické zbraně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner