Vůdce britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes vydal prohlášení, ve kterém ostře odsoudil otravu bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dcerou. Učinil tak poté, co byl dnes ostře kritizován v britském parlamentu i svými spolupracovníky z údajně mírného přístupu k Rusku.

Útok na Skripala označil dnes Corbyn ve svém prohlášení na facebooku za otřesný. Podle něho je ohavné používat nervové látky ve válce a o to bezohlednější mezi civilisty.

„Ruské úřady musejí být na základě důkazů považovány za odpovědné a naše reakce musí být rozhodná a přiměřená,“ zdůraznil dnes Corbyn s tím, že Britové mají právo také kritizovat porušování lidských práv vládou prezidenta Vladimira Putina. Dodal, že se Britové musejí vypořádat s nebezpečím, které představuje vztah ruského státu s mafiánskými skupinami a zkorumpovanými oligarchy vyskytujícími se na britském území.

Corbyna dnes někteří jeho kritici obvinili z „appeasementu“, tedy politiky usmiřování, která byla například odsouzena i v roce 1938 u tehdejšího britského premiéra Nevillea Chamberlaina v souvislosti se souhlasem s vydáním československého pohraničí nacistickému Německu.

Corbyn byl kritizován za to, že se dosud vyhýbal tomu, aby přímo obvinil z odpovědnosti za Skripalovo otrávení Rusko. Nejvíce se nelíbila jeho výzva nynější premiérce Therese Mayové, aby pokračovala v dialogu s Ruskem navzdory jejímu oznámení, že bilaterální kontakty na nejvyšší úrovni s Rusy jsou přerušeny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner