Česko chce dál kvůli migrační krizi pomáhat na dobrovolném principu. Jde o projekty jako například vysílání policistů do zahraničí, do evropské pohraniční agentury Frontex nebo o pomoc v jednotlivých zasažených státech. Český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) to dnes uvedl v Praze po jednání s rakouským protějškem Wolfgangem Sobotkou a slovenským ministrem Robertem Kaliňákem. Podle Chovance se ukazuje, že nefunguje systém kvót na přerozdělování uprchlíků, které Česko dlouhodobě kritizuje.

Chovanec uvedl, že země chce pomáhat podobně jako nyní v Makedonii, kde nyní pošesté pomáhá několik desítek českých policistů při střežení hranic. Podle Chovance budou v zemi na tranzitní trase pro uprchlíky pomáhat, dokud o to bude Makedonie stát.

Zahraniční mise českých policistů začaly před rokem, kdy naplno vypukla migrační krize. Policisté působí v zemích na takzvané balkánské cestě, po níž především loni na podzim přicházely stovky tisíc migrantů z Turecka přes Egejské moře a státy západního Balkánu do střední Evropy.

Chovanec dodal, že se ukazuje, že kvóty nefungují. Jako jeden z argumentů uvedl to, že si evropské země dosud měly rozdělit 160.000 migrantů, což se nestalo a přesídlilo jich jen několik tisíc. Kvóty zkritizoval i Kaliňák. Smysl podle něj má ochrana hranic na balkánské cestě a je potřeba zlepšit ochranu hranic ve Středomoří.

Podle rakouského ministra Sobotky musí být EU připravena zastavit nelegální migraci i v případě, že by selhala březnová dohoda s Tureckem. Balkánská cesta podle něj musí zůstat nadále uzavřena a je potřeba udržovat kontroly i na vnitřních evropských hranicích.

Ministři se shodli na tom, že se EU nesmí nechat od Turecka vydírat v otázce bezvízového styku. Současná dohoda podle nich dává čas připravit se na situaci, že by Turecko přestalo přebírat zpět migranty z řeckých ostrovů.

Jednání ministrů se konalo v rámci Salcburského fóra, které vzniklo v roce 2001 jako nástroj pro komunikaci Rakouska se zeměmi střední Evropy. Česko fóru rok a půl předsedalo. Nyní bude fóru předsedat Maďarsko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner