Evropská komise (EK) dnes pohrozila Česku soudem, pokud do poloviny dubna neoznámí, že do svého národního práva zavedla směrnici ohledně práva občanů EU pracovat v jiné členské zemi. Ve stejné situaci jsou podle tiskového prohlášení komise také Rakousko, Kypr, Estonsko, Litva, Lucembursko, Portugalsko a Rumunsko. V Česku převzetí směrnice do národního práva schválila vláda a čeká se na souhlas parlamentu.

Komise již loni v září vyzvala jmenované země, aby směrnici schválenou členskými státy zapracovaly do svých vnitrostátních právních předpisů. Oslovené země to ale podle Bruselu dosud nepotvrdily. Proto se nyní komise rozhodla rozeslat jako poslední varování takzvaná odůvodněná stanoviska.

„Jestliže orgány těchto členských států nezareagují do dvou měsíců, může Evropská komise případ postoupit Soudnímu dvoru EU,“ uvedla dnes EK v prohlášení ke směrnici 2014/54/EU. Připomněla, že členské státy měly povinnost tuto směrnici zapracovat a sdělit to komisi do 21. května 2016.

Česká vláda přijala návrh antidiskriminačního zákona, který směrnici převádí do národního práva, v prosinci 2015. Parlament se ale zatím ještě normou zabývat nezačal. První čtení návrhu zákona je v plánu na schůzi sněmovny, která začíná příští týden. Podle předběžného programu by se poslanci měli směrnicí zabývat 1. března.

Stejným způsobem dnes unijní exekutiva urgovala ČR spolu s Kyprem, Španělskem, Chorvatskem, Lucemburskem, Portugalskem, Rumunskem, Švédskem a Slovinskem ohledně návazné směrnice 2014/67/EU, která má především pomoci lidem, kteří už pracují nebo hledají práci v jiné zemi EU.

Tato směrnice je v Česku součástí novely zákona o zaměstnanosti, který vláda schválila loni v listopadu a sněmovna ho schválila na počátku února. Zákonem se bude zabývat senát, vyjádřit se k němu musí do 15. března.

Směrnice pomáhají občanům unie, kteří využívají mobility, aby měli lepší přístup k informacím o právu na volný pohyb a zaměstnání, ochranu před diskriminací na základě státní příslušnosti, podmínky týkající se odměňování a jiné pracovní podmínky. Také stanoví opatření a kontrolní mechanismy nezbytné pro lepší provádění, uplatňování a prosazování práv v oblasti vysílání pracovníků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner