Na oficiální návštěvu České republiky zavítá v úterý čínský ministr zahraničí Wang I. Setká se mimo jiné se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), prezidentem Milošem Zemanem či premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

S šéfem české diplomacie bude Wang jednat například o dalších perspektivách vzájemné spolupráce včetně té, jež se uskutečňuje v rámci platformy 16+1 (země střední a východní Evropy a Čína), či o aktuálních mezinárodních otázkách. Mezi tématy jednání s prezidentem Zemanem bude předpokládaná návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v ČR v příštím roce nebo letošní cesta premiéra Sobotky do Pekingu.

Dosud nejvýše postaveným čínským politikem, který ČR navštívil, byl v prosinci 2005 a květnu 2009 čínský premiér Wen Ťia-pao. Ministr zahraničí Číny oficiálně Prahu naposledy navštívil v dubnu 2001, kdy jím byl Tchang Ťia-süan.

Šéf české diplomacie Zaorálek zavítal do Číny loni v dubnu, kdy se během třídenní návštěvy setkal mimo jiné s ministrem zahraničí Wangem či jednal o podpoře čínského turismu v ČR. Loni do Česka přijelo 211.000 čínských turistů, letos by jich podle odhadu CzechTourism mohlo být až 300.000. Zaorálek si loni na jaře vysloužil v tuzemsku kritiku za společné prohlášení s Číňani, v němž stálo, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a Česko nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě.

Negativní ohlasy ve vztahu k Číně sklízí v posledních měsících i prezident Miloš Zeman, který ve funkci hlavy státu navštívil tuto ekonomickou velmoc již dvakrát – loni v říjnu a letos v září, kdy se mimo jiné jako jediný západoevropský vysoký státník zúčastnil vojenské přehlídky na náměstí Tchien-an-men. To je od roku 1989, kdy tam čínská armáda zmasakrovala stovky demonstrujících studentů, symbolem porušování lidských práv.

Během Zemanovy návštěvy minulý měsíc byla oznámena řada investic čínských firem v ČR. Například firma China Energy Company Limited (CEFC), která je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně, v Česku vstoupila do aerolinek Travel Service, převzala podíl v Pivovarech Lobkowicz Group, mediálních firmách Médea Group a Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa či se stala většinovým vlastníkem fotbalové Slavie Praha a nově je i partnerem fotbalové reprezentace. Předseda představenstva čínské skupiny CEFC Jie Ťien-ming je prezidentovým zvláštním poradcem.

V rámci spolupráce Číny s 16 zeměmi střední a východní Evropy například letos v červnu hostila Praha zdravotnický summit, na němž evropští ministři zdravotnictví a čínská vicepremiérka Liou Jen-tung podepsali deklaraci o spolupráci. Dokument počítá mj. s integrací západní a tradiční čínské medicíny. V ČR již vzniklo centrum tradiční čínské medicíny v královéhradecké nemocnici či v Lázních Bohdaneč.

Největším problémem česko-čínských hospodářských vztahů zůstává obrovský český deficit ve vzájemném obchodě. Zatímco český vývoz do Číny dosáhl loni zhruba 42 miliard korun, opačným směrem šlo zboží za 363 miliard korun. Pro ČR je nyní Čína až 18. největším exportním trhem; v českému vývozu do Číny dominují automobily, stroje a zařízení k výrobě energie. Do ČR se z Číny dováží nejvíce strojírenské výrobky, výpočetní technika, telefony a spotřební zboží.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner