Praha 11. září (ČTK) – Téměř dva miliony korun poskytne česká vláda na stavbu rozhledny českého architekta v Jeruzalémě a zbudování pomníku českým obětem gulagů v Kazachstánu. Kabinet o tom rozhodl na dnešním jednání. Část z peněz se použije také na rekonstrukci hrobu plukovníka generálního štábu Vítězslava Rosíka v Etiopii.

Rozhledna podle projektu Martina Rajniše bude stát v bezprostřední blízkosti hradeb jeruzalémského Starého Města v nedávno vzniklém sídle Centra pro mladé umění, design, technologie, architekturu a nová média. Má symbolizovat blízký vztah Česka a Izraele a sloužit jako prostor pro přednášky, workshopy a kulturní akce. Věž inspirovaná tvarem kaktusu bude slavnostně odhalena příští rok 28. října, v den stého výročí založení Československa. Česká republika přispěje na stavbu 1,4 milionu korun.

Téměř půl milion korun ze schválených peněžních darů je určen na vybudování pomníku k uctění památky Čechů, kteří prošli gulagy v celém bývalém SSSR. Podle odhadu pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů jde až o 25.000 občanů Československa.

Ministerstvo zahraničí v materiálu pro vládu uvedlo, že takový pomník české oběti dosud nemají v žádné postsovětské republice ani v Rusku. Diplomacie navrhuje postavit ho na místě bývalého pracovního tábora Spassk v Kazachstánu, kde už stojí obdobné památníky dalších 24 států, například Finska, Francie a Slovenska. „MZV vnímá vybudování památníku jako politické gesto, kterým chce dát najevo, že nezapomíná na oběti jednoho z nejbrutálnějších totalitních režimů v historii,“ uvádí se v materiálu.

Dar 50.000 korun poskytne vláda na opravu hrobu plukovníka generálního štábu Vítězslava Rosíka, který patří k významným vojenským osobnostem meziválečného a poválečného Československa. Rosík bojoval v první světové válce a následně sloužil u vznikajícího československého letectva. Po vypuknutí druhé světové války odešel do zahraničního odboje a aktivně se podílel na organizaci československého letectva nejprve ve Francii a později v Anglii.

Po komunistickém převratu v roce 1948 byl Rosík jako bývalý příslušník RAF zbaven funkce a přeložen do výslužby. Československo proto znovu opustil. V 1949 přijal pozvání etiopského císaře Haile Selassieho do Etiopie, kde působil jako poradce pro rozvoj etiopského vojenského letectva.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner