Praha 3. května (ČTK) – Česko bude během předsednictví Radě Evropy, kterého se ujme 19. května, klást důraz na lidská práva, právní stát, podporu demokracie a vzdělávání. Priority dnes schválila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. O nadcházejícím českém předsednictví Výboru ministrů, který je rozhodovacím orgánem Rady Evropy, jednal v Praze nedávno generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.

Předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy označil po rozhovoru s Jaglandem za poctu šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česká republika tuto pozici zastávala poprvé před 22 lety.

„Budeme se věnovat teritoriálním problémům, které jsou často kolem nás a jsou vážné v zemích, jako je Ukrajina, jako je Turecko, a dalším,“ vyjmenoval ministr témata pro agendu českého předsednictví. Česko se podle něj bude zabývat i situací dětí mezi migranty a problémy lidí vyhnaných z domovů.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po schůzce s Jaglandem označil za další priority českého předsednictví ochranu lidských práv, rovnost žen a mužů, demokracii a právní stát.

V minulosti Rada Evropy Česku opakovaně vytýkala diskriminaci romské menšiny. Nejčastěji zmiňovaným bodem kritiky je vylučování romských dětí z hlavního vzdělávacího proudu a jejich umísťování do praktických škol.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner