Ještě nedávno byli republikánští senátoři Ted Cruz a Marco Rubio nesmiřitelnými rivaly v prezidentském nominačním souboji, zanedlouho se z nich však mohou stát partneři v boji o Bílý dům. Druhý muž průběžného pořadí republikánských primárek Cruz označil v březnu odstoupivšího Rubia za možného kandidáta na viceprezidenta. Rubio, který krátce před tím nepřímo podpořil Cruze v souboji s dosavadním lídrem v počtu delegátských hlasů Donaldem Trumpem, však prý o kandidatuře na tuto funkci neuvažuje.

„Kdokoli by přirozeně považoval Marca za úžasného kandidáta na viceprezidenta…Považuji ho za přítele,“ prohlásil Cruz ve středečním rozhovoru s televizní stanicí CNN.

Floridský senátor, s nímž Cruz ještě v březnu bojoval o pozici hlavního Trumpova vyzyvatele, je prý jedním z lidí, který inspiroval Cruzovo rozhodnutí stát se senátorem za Texas a vstoupit tím do velké politiky.

Rubio sice svou kampaň před měsícem po neúspěchu ve floridském nominačním klání ukončil, na svém kontě má však podporu více než stovky delegátů, kteří pro něj budou hlasovat v prvním kole červencového volebního sjezdu. Pokud by s Cruzem vytvořili tým, jejich hlasy by mohly v očekávaném druhém či třetím kole připadnout právě jemu, což může hrát důležitou roli v předpokládaném souboji s Trumpem.

Rubio v úterý nepřímo podpořil Cruze v souboji s newyorským miliardářem, který je se 743 delegáty nejblíže získání 1237 hlasů potřebných k jistotě nominace. „Doufám, že (delegáti) nominují konzervativce…Jediný, kdo vyhovuje tomuto kritériu, je Ted Cruz,“ uvedl v rozhovoru s internetovou televizí moderátora Marka Levina. Texaský senátor dosud shromáždil podporu 545 delegátů a podle analytiků roste pravděpodobnost toho, že Trumpovi znemožní získat před volebním sjezdem potřebný počet hlasů.

Rubio však zároveň v reakci na to, že jej před několika dny jako jednoho z možných viceprezidentských kandidátů označil i Trump, odmítl, že by měl o tuto pozici zájem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner