Lídrem kandidátky ČSSD v Jihomoravském kraji pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny by měl být premiér a předseda strany Bohuslav Sobotka. O jedničce ale definitivně rozhodnou v květnu vnitrostranické volby. ČTK to řekl krajský tajemník Michal Škerle. ODS podle její mluvčí Jany Havelkové povede do voleb na jižní Moravě předseda strany Petr Fiala. Některá uskupení už lídra mají, jiná jako například hnutí ANO ho budou ještě vybírat.

ČSSD si novinku v podobě vnitrostranických voleb o podobě kandidátky vyzkoušela loni před krajskými volbami. U sněmovních voleb to bude letos premiéra. „Smyslem je zatraktivnit rozhodování o kandidátce, aby se do něj mohli zapojit všichni členové,“ vysvětlil Škerle. Stranické volby se uskuteční 27. a 28. května zhruba na desítce míst v Jihomoravském kraji. „Předpokládá se, že kandidátku povede stejně jako před čtyřmi lety Bohuslav Sobotka, nicméně rozhodnou právě volby. V dubnu bude kandidátku sestavovat krajský výkonný výbor, a o ní pak budou rozhodovat všichni členové,“ dodal Škerle. ČSSD má na jižní Moravě asi 2800 členů.

Schvalovat budou nejen lídra, ale také ostatní kandidáty na listině. Škerle uvedl, že by na ní neměl být bývalý hejtman a exposlanec Michal Hašek. Hašek před čtyřmi lety dělal Sobotkovi dvojku a přeskočil ho počtem preferenčních hlasů. Hašek byl však jedním z účastníků takzvaného lánského puče, kdy se příznivci prezidenta Miloše Zemana v předsednictvu ČSSD pokusili vyšachovat Sobotku z povolebních jednání. Sobotka ale neodstoupil a Hašek i s dalšími opustil místa ve vedení strany.

ODS povede Fiala. „Zbytek kandidátky ještě není hotový,“ doplnila Havelková. KDU-ČSL půjde do voleb s hnutím Starostové a nezávislí. Na jižní Moravě povede společnou kandidátku lidovecký poslanec a místopředseda strany Jiří Mihola. Lidovci to oznámili už dříve na tiskové konferenci.

Jihomoravská KSČM si zvolila za lídra poslanec Iva Pojezného, sdělil ČTK krajský tajemník Josef Bouda. Piráty na jižní Moravě povede krajský místopředseda Radek Holomčík. Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD) navrhuje jako lídra krajského zastupitele Jana Hrnčíře. „Dostal jsem nejvíce nominací z okresů. Krajská konference, která schválí kandidátku, je ale až 1. dubna, takže se může ještě cokoliv změnit,“ doplnil Hrnčíř.

Někde ale ještě jasno nemají jako například u hnutí ANO. „Teprve máme oblastní sněmy, které nominují nějaké kandidáty. Potom přijde na řadu kraj a předloží se návrh celostátnímu předsednictvu. Rozhodovací proces bude asi někdy ve druhé půlce dubna,“ řekl ČTK krajský manažer hnutí David Aleš. Jasno ještě nemá podle krajského předsedy Jana Vituly ani TOP 09.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner