Sociální demokracie chce dnes hlasovat prioritně o důvěře vládě. Nepodpoří proto návrhy, aby se před hlasování předřadilo rozhodování o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Kabinet by měl podle ČSSD co nejdřív vědět, že důvěru nemá, aby podal demisi a nedělal zásadní kroky, řekl novinářům úřadující šéf strany Milan Chovanec. ČSSD současně chce, aby se o vydání lídrů ANO hlasovalo už tuto středu, nikoliv příští týden.

„Preferujeme, aby se pokračovalo v tom přerušeném bodu, aby vláda co nejdříve věděla, že důvěru nemá, podala demisi a nedělala zásadní kroky. Je třeba, aby vláda dostala stopku,“ řekl Chovanec. Zopakoval, že s ČSSD nikdo nevedl věcnou debatu o vládní spolupráci či podpoře kabinetu. Navíc postupně vyplývá víc a víc důkazů o tom, že v kampani se používalo mnoho nepravd a lží, dodal.

Babiš minulý týden avizoval, že i při případném neúspěchu ve Sněmovně jeho vláda bude pokračovat v práci, jako by důvěru měla. Podle šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojky je nutné v této oblasti spoléhat na politickou kulturu. „Vláda, která nemá důvěru a většinu, by měla dělat jen věci, které nesnesou odkladu,“ uvedl s odkazem na zvyklosti v Česku a na západ od něj.

ČSSD podle Chvojky podpoří návrh, aby se o vydání Babiše a Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu hlasovalo už tento týden. „Jsme zásadně proti návrhu ANO, aby finální jednání pléna o vydání bylo až příští úterý,“ uvedl Chvojka.

Sociální demokraté minulý týden představili několik podmínek pro své zapojení do jednání o druhém pokusu o sestavení vlády. Chovanec dnes nechtěl ohledně jednání předbíhat. Strategie ČSSD podle něj bude jednou z otázek, kterými by se měl za měsíc zabývat mimořádný sjezd sociální demokracie, na kterém bude strana volit své nové vedení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner