Předsednictvo ČSSD doporučilo poslancům podpořit program mimořádné schůze ke kauze Čapí hnízdo. Po dnešním jednání to oznámil předseda strany Bohuslav Sobotka. Hnutí ANO podle Sobotky musí okolnosti kauzy veřejnosti objasnit, záležitost podle něj poškozuje koaliční vládu. Předsednictvo také doporučilo poslancům podpořit pozměňující návrh poslance sociální demokracie Jana Chvojky k novele o střetu zájmů.

„Kauza hnutí ANO Čapí hnízdo poškozuje vládní koalici, vládě to neprospívá. Domníváme se, že hnutí ANO by mělo tuto věc urychleně řešit a vysvětlit tuto věc české veřejnosti,“ zdůvodnil Sobotka jednohlasné usnesení předsednictva.

O mimořádnou schůzi, na níž má předseda hnutí ANO Andrej Babiš poslancům odpovědět na otázky kolem kauzy Čapí hnízdo, požádala koncem minulého týdne pravicová opozice spolu s Úsvitem s Blokem proti islámu. Dolní komora Parlamentu k němu zasedne ve středu 23. března.

Babiš dnes prohlásil, že doporučí poslancům za hnutí ANO, aby její program podpořili. Ještě ve čtvrtek přitom kritizoval koaliční lidovce právě za to, že chtějí vyslovit souhlas s programem mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k Čapímu hnízdu.

Sobotka už při příchodu na jednání řekl novinářům, že pokud lidovci i ANO budou chtít hlasovat pro program schůze, bude sociální demokracie postupovat v souladu s nimi. „Sociální demokracie bude postupovat tak, abychom jako koalice hlasovali o programu mimořádní schůze a o všech věcech, které se budou týkat mimořádné schůze, společně,“ uvedl.

O společném postupu koalice by se představitelé všech tří stran měli radit ještě v úterý večer. Podle Sobotky bude schůzka následovat po jednání všech poslaneckých klubů, a budou tak jasná jejich stanoviska. „Budeme postupovat v zájmu jednotného postupu všech koaličních stran,“ řekl. V usnesení rovněž stojí, že je důležité, aby nejasnosti kolem Čapího hnízda prošetřil Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a také česká policie.

Předseda vlády, stejně jako dnes odpoledne předseda lidovců Pavel Bělobrádek, prohlásil, že vládní koalice s hnutím ANO by měla pokračovat. „Česká republika uprostřed migrační krize potřebuje silnou stabilní většinovou vládu, máme před sebou spoustu věcí, které jsme nedotáhli do konce,“ řekl premiér. Podpora zachování koalice je rovněž bodem usnesení předsednictva.

Třetím bodem usnesení předsednictva je podpora pozměňujícího návrhu poslance Chvojky k zákonu o střetu zájmů. „Návrh je v souladu s programem sociální demokracie a směřuje k tomu, abychom striktněji oddělili politickou, ekonomickou a mediální moc,“ uvedl premiér. „V tuto chvíli podporu širšího vedení sociálně demokratické strany,“ dodal.

Chvojkův návrh je druhým z řady pokusů omezit podnikání ministrů. Podobnou změnu navrhoval také Martin Plíšek z opoziční TOP 09. Babiš ve čtvrtek návrhy označil za kampaň proti sobě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner