Hospodaření ČSSD už nebude mít na starosti volený místopředseda strany, ale ekonomický ředitel. O řízení pozice dnes rozhodl ústřední výkonný výbor ČSSD, který se sešel v Praze. Členové výboru se budou zabývat také například návrhem dlouhodobého programu nyní nejsilnější vládní strany. Dokument budou schvalovat delegáti březnového volebního sjezdu ČSSD.

„Domnívám se, že by bylo dobře, aby se politické vedení sociální demokracie zbavilo starosti řešit hospodaření, aby byl jeden člověk v managementu strany, který bude mít tuto věc na starosti,“ řekl novinářům před zahájením zasedání předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Jmenování ekonomického ředitele bude v pravomoci stranického předsedy.

Sobotka se zatím nevyjádřil k tomu, kdo novou pozici obsadí. Spekuluje se o tom, že to bude dlouholetý místopředseda pro hospodaření Martin Starec. Na březnovém sjezdu by už do vedení sociální demokracie údajně nekandidoval. Stanovy navíc totiž uvádějí, že pracovněprávní vztah k ČSSD, pokud nevznikl volbou, je překážkou volitelnosti do stranických orgánů, pokud výkonný výbor nerozhodne jinak.

Řadových místopředsedů je v ČSSD pět, nově by tedy byly všechny pozice čistě politické. Podle kuloárových informací by jedno z nich mohl nově obsadit náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Prakticky jisté je prý také to, že pozici místopředsedy obhájí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Výkonný výbor, což je nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy, taky dostal informaci o počtu členů ČSSD. Na konci roku jich bylo 20.349, ženy tvořily asi 35 procent členské základny. ČSSD loni ztratila podle údajů ze zprávy 1007 členů.

ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner