Brno 11. března (ČTK) – Sociální demokracie nebude na vládní úrovni spolupracovat se stranami, které odmítají členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Shodlo se tom podle znovuzvoleného šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky nové vedení strany. V rozhovoru pro ČTK předseda vlády řekl, že na dnes uzavřeném dvoudenním sjezdu nezazněl návrh, aby sociální demokraté řešili takzvané bohumínské usnesení, které straně zapovídá vládní spolupráci s extrémními stranami včetně komunistické. KSČM na negativním postoji k NATO trvá.

Jakékoli koalice bude podle Sobotky ČSSD stavět na programovém a hodnotovém základě. Proto se podle něj strana k dvacet let starému usnesení vracet ani nemusí. „Jednou z klíčových věcí pro stabilitu a bezpečnost ČR je naše členství v NATO. Pokud některé strany odmítají členství v NATO nebo unii, tak s nimi těžko může ČSSD těžko spolupracovat na vládní úrovni. To je linie, která tady platí,“ konstatoval.

Stejně jako o tomto neuralgickém bodu vládní strany se v Brně nehovořilo o váhavém přístupu ČSSD k podpoře prezidenta Miloše Zemana před jeho druhou kandidaturou na Hrad. Sobotka poznamenal, že se k tomu vyjádřili pouze dva řečníci. „Postup bude takový, že chci navrhnout vedení strany, abychom zjistili názor členské základny. Povedeme debatu, jestli uspořádáme stranické referendum, tak aby se naši členové k té otázce vyslovili. A my bychom pak měli respektovat jejich názor,“ uvedl.

Interview s ČTK, které probíhalo již během demontáže pódia na brněnském výstavišti, Sobotka sám nazval rozhovorem s posledním delegátem sjezdu. Připustil, že si po skončení dlouho očekávaného jednání oddechl. „Teď se mohu soustředit na to, co mě skutečně zajímá a co vidím jako nejdůležitější – připravit dobrý program sociální demokracie, vybrat dobré lidi do čela kandidátek a soustředit se na volební zápas, který povedeme s hnutím ANO,“ uvedl. ČSSD podle něj musí dotáhnout preferenční náskok, který před ní ANO má.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner