Sociální demokracie se musí posunout doleva a nebýt posedlá předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Novinářům to dnes během jednání širšího vedení ČSSD v Praze řekl poslanec Jeroným Tejc, který v posledních týdnech patřil ke kritikům vedení strany. Kandidát na místopředsedu ČSSD dnes vystoupil a spolustraníkům představil své myšlenky, mezi které patří přiblížení výše důchodů k průměrné mzdě či snížení DPH u základních potravin.

Tejc dnes vystoupil na ústředním výboru strany, který řešil neúspěch v krajských volbách a plány do voleb do Sněmovny v příštím roce. Ve svém projevu se nevracel ke své kritice z posledních týdnů a soustředil se na budoucnost. „Nabídl jsem určité programové priority,“ řekl Tejc novinářům. Zmínil návrat k progresivnímu zdanění, které podle něj vždy bylo pilířem, na němž sociální demokracie stála.

Strana se podle Tejce probudila. „Bylo mým cílem probudit vedení i celou ČSSD, abychom nešli do středu a doprava, jak bylo avizováno, ale doleva. Abychom se zabývali věcmi, které trápí lidi,“ uvedl. Úspěch této snahy podle něj naznačil i dnešní Sobotkův projev, který byl stejně jako Tejcův za zavřenými dveřmi. „Všechny věci, co jsem označil v posledních dvou měsících za důležité, dnes zaznívají z úst předsedy a dalších kandidátů. V tomto smyslu jsem spokojen,“ řekl.

Tejc se bude na březnovém sjezdu ucházet o post statutárního místopředsedy, Sobotka si ale přeje, aby funkci nadále zastával ministr vnitra Milan Chovanec. „Já jsem zaznamenal, že si předseda řekl, jaký chce tým. O tom nakonec rozhodnou delegáti,“ řekl. Na předsedu kandidovat nechce, na dotaz novinářů však neřekl, zda podpoří Sobotku. „Když vybíráte z jednoho kandidáta, máte zúžený výběr,“ připomněl fakt, že Sobotka zatím nemá při obhajobě vyzyvatele.

Tejc dnes ostatním účastníkům rozdal písemně své představy programových změn. ČTK má dokument k dispozici. Tejc by si přál přiblížení výše důchodu průměrné mzdě, zrychlení rozhodování soudů ve sporech o péči o děti a výživné, progresivní zdanění a snížení DPH u základních potravin. „Neměli bychom být posedlí Andrejem Babišem, ale být posedlí tím, co chtějí voliči,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner