Olomouc 6. února (ČTK) – Krajský šéf ČSSD a náměstek olomouckého hejtmana Jiří Zemánek označil výzvu předsednictva a klubu krajských zastupitelů ANO k rezignaci jejich hejtmana Košty za vnitřní věc hnutí ANO. Sociální demokraté jako koaliční partner však bude podle něj plnit dohodu týkající se schválení případných personálních změn, pokud by k nim ze strany hnutí ANO došlo. Oto Košta rezignovat odmítl.

„Hnutí ANO řeší svůj interní problém, je to jejich právo. Nechci to komentovat, je jejich právo hodnotit hejtmana. Personální věci však máme ošetřeny. Pokud by přišli s jiným jménem, máme domluvu, že bychom jej schválili,“ řekl dnes ČTK krajský šéf ČSSD Zemánek. Podotkl však, že jako „koaliční partner neshledal, že by bylo něco špatně“.

Podle krajského předsednictva a klubu krajských zastupitelů za hnutí ANO Olomouckého kraje Košta neplní své hejtmanské povinnosti, vyčetli mu však i jeho úzkou spolupráci s bývalým sociálnědemokratickým hejtmanem Jiřím Rozbořilem, který je obviněn v korupční kauze Vidkun, a nemohl tak obhajovat svou funkci v krajských volbách.

Podle ANO s ním Košta uzavřel poradenskou smlouvu, podle které Rozbořil dostával 45.000 měsíčně. Rozbořil to však dnes pro ČTK odmítl, tvrdil, že poradenskou smlouvu podepsanou neměl a šlo pouze o předávání agendy. „Rozumím tomu, že jim to vadilo. Hnutí ANO se vůči této kauze vymezovalo v předvolební kampani, tvrdili, že to budou dělat jinak a pak jej hejtman vzal na předávání agendy,“ uvedl Zemánek. Podle něj ale předávání know-how mezi bývalým a nastupujícím hejtmanem získané za dlouholetou dobu praxe je v Olomouckém kraji běžná věc. „Dělo se to už od roku 2008,“ dodal Zemánek.

Pokud olomoucký hejtman Oto Košta nevyslyší výzvu k rezignaci, tak hnutí ANO na jednání zastupitelstva Olomouckého kraje v závěru února navrhne jeho odvolání. O případném návrhu na odvolání bude ANO jednat s koaličními ČSSD a ODS, s nimiž má v krajském zastupitelstvu většinu. Stanovisko ODS se zatím ČTK nepodařilo získat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner