Vedení sociální demokracie představilo pět kandidátů na ministry v případné koaliční vládě s hnutím ANO. Je mezi nimi i europoslanec Miroslav Poche, s jehož účastí ve vládě nesouhlasí prezident Miloš Zeman. Vnitro by měl podle očekávání vést předseda ČSSD Jan Hamáček. Na ministerstvo práce a sociálních věcí by ČSSD chtěla vyslat bývalého politického náměstka na tomto úřadu Petra Krčála, na zemědělství prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana a o kulturu by se měl starat olomoucký primátor Antonín Staněk. Návrh, který musí ještě projít celostranickým referendem, dnes schválily politické grémium a předsednictvo strany.

Největší pozornost vzbuzuje jméno Pocheho, proti němuž se postavil Zeman. Prezident to vysvětlil tím, že Poche v minulosti napsal článek vstřícný vůči migrantům a migračním kvótám. Prezident se domnívá, že by se tak Poche dostal do rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády. Část vedení ČSSD ještě před dnešním jednáním odmítla, aby byla nominace Pocheho stažena. Prezident má podle nich návrhy akceptovat. Výjimkou mohou být jen případy, kdy kandidát nemá čistý trestní rejstřík, nebo je spojen s vážnými kauzami.

Poche, který před prezidentskými volbami podpořil Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše, se chce se Zemanem sejít a své názory a priority mu vysvětlit. ČTK svůj postoj z roku 2015 vysvětlil tehdejším společným hlasováním sociálnědemokratických europoslanců. Stalo se tak podle něho v době, kdy česká vláda ještě neměla stanovenu vlastní pozici.

Ke změně Zemanova názoru chce přispět i Hamáček. Poche je podle něj jazykově velmi dobře vybaven a má velmi dobré kontakty v zahraničí. Poche ČTK ke svým prioritám řekl, že ČSSD velmi výrazně podporuje evropskou integraci a ukotvení Česka v evropských a euroatlantických strukturách. Chtěl by, aby si Česká republika nacházela partnery i mimo visegrádskou skupinu v zemích s tradiční historickou vazbou.

V případě Tomanovy nominace vzal Hamáček v potaz „nesčetná doporučení“ z odborné komunity. Tomana označil za nezpochybnitelného odborníka, jako nestraník je podle něj připraven vstoupit do ČSSD. Toman ČTK řekl, že na úřadu by chtěl hájit zájmy českých zemědělců.

Předsednictvo strany se podle Hamáčka shodlo, že v čele ministerstva vnitra má stát šéf strany. Ve funkci by se chtěl věnovat nejen bezpečnosti, ale třeba i dostupnosti služeb České pošty. Krčál se mohl stát ministrem práce už ve vládě Bohuslava Sobotky, nabídku ale z osobních důvodů odmítl. České televizi řekl, že se chce zaměřit na zvyšování důchodů po celé volební období, zvýšení mateřské na 300.000 korun, a na pomoc nezaopatřeným matkám. Hodlá dát do pořádku i dlouhodobé financování sociálních služeb.

Kandidáta na ministra kultury Staňka podle Hamáčka na funkci předurčují jeho zkušenosti s řízením Olomouce jako historického města. Vedle podpory živé kultury by se měl věnovat hlavně ochraně kulturních památek a garanci nezávislosti veřejnoprávních médií. Staněk ČTK sdělil, že chce vycházet zejména z programového prohlášení vlády.

Jména ministrů budou nyní schvalovat členové strany v referendu, konat se bude od pondělí do 14. června. Po případně kladném výsledku referenda bude chtít Hamáček jména ministrů konzultovat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) i se Zemanem. Prezidentův mluvčí Jíří Ovčáček ČTK sdělil, že platí úmysl Zemana se s kandidáty sejít. „Nyní ale žádní oficiální kandidáti neexistují. Jsou jen zvažovaná jména,“ napsal.

Proti účasti ve vládě se dnes v dopise straníkům vyslovil předseda Senátu Milan Štěch a další sociálnědemokratičtí senátoři. Hamáček řekl, že jejich argumenty bere velmi vážně. Je podle něj logické, že se ve straně před referendem diskutuje. Výhrady především k programovému prohlášení dnes vyjádřilo ještě před jednáním předsednictva strany také vedení ČSSD v Ústeckém kraji.

Předsedové ODS a STAN Petr Fiala a Petr Gazdík shodně poukázali v narážce na Tomana na to, že sociální demokracie navrhla do případné vlády s hnutím ANO i Zemanova kandidáta. Za absolutní výsměch voličům ČSSD označil předseda Pirátů Ivan Bartoš nominaci Pocheho. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se podivil, že mezi nominanty sociální demokracie není žena.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner