Podle předvolebního průzkumu, který v březnu provedla agentura Median, by stejného výsledku dosáhli sociální demokraté a hnutí ANO. ČSSD se tak povedlo dotáhnout zhruba dvouprocentní ztrátu, kterou v poslední době na hnutí ministra financí Andreje Babiše měla.

Změnu ve výsledcích má na svědomí několik ukazatelů. „Může jít o náhodnou oscilaci modelu, ale také reakce na dílčí události – v únoru bylo díky medializaci blížícího se a probíhajícího kongresu ve středu zájmu ANO,“ řekl ČTK Daniel Prokop z Medianu. „V posledním měsíci naopak posílilo jednotný obraz ČSSD zvolení Bohuslava Sobotky a jím navržených místopředsedů a ANO se stalo nositelem některých sporně vnímaných opatření a kauz,“ dodal. Kdyby se volby konaly v současnosti, obě strany by získaly 21,5 procenta hlasů.

Třetí by se umístili komunisté, které by podpořilo 15 procent voličů. Do Sněmovny by se dostay také TOP 09 s 10,5 procenta, ODS s 8 procenty a KDU-ČSL, která má podporu šesti procent voličů. Volební účast by se podle průzkumu pohybovala kolem 56 procent, což je méně, než bylo u minulých voleb v roce 2013.

Median prováděl průzkum od 8. března do 7. dubna a zúčastnilo se ho 1029 lidí, kteří by mohli odevzdat svůj volební hlas.

Podobné výsledky prezentovaly i společnosti SANEP a PPM Factum. Pouze agentura STEM podle svého průzkumu tvrdí, že by volby vyhrálo hnutí ANO s dvanáctiprocentním náskokem na ČSSD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner