Premiér Bohuslav Sobotka získal nominace na předsedu ČSSD na všech 12 krajských konferencích, které se před březnovým volebním sjezdem dosud konaly. V sobotu 21. ledna mu vyjádřili podporu straníci v Olomouckém a Jihomoravském kraji i na Vysočině.

Kandidáty do vedení budou v příštích týdnech ještě vybírat sociální demokraté v Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Prvním místopředsedou by podle většiny regionálních organizací měl zůstat ministr vnitra Milan Chovanec, kterého si po svém boku kupodivu přeje i Sobotka, ačkoli ho chtěl Chovanec v rámci povolební schůzky s prezidentem Zemanem (tzv. „lánská schůzka“) odstavit od kormidla. Jen jihomoravská ČSSD dnes na tuto funkci nominovala Jeronýma Tejce, který však chtěl Sobotku odstavit také.

Sobotka chce získat na sjezdu silný mandát s cílem obhájit vítězství v podzimních volbách do sněmovny. Zatím nemá protikandidáta, kritik jeho politiky Tejc usiluje jen o funkci statutárního místopředsedy.

Podle průzkumů je ale zatím favoritem voleb hnutí ANO Andreje Babiše, které má volební sněm naplánovaný na únor. Babiš má i přes své lži o Čapím hnízdě či vyhýbání se daním ve výši desítek milionů korun prostřednictvím korunových dluhopisů ve straně jednoznačnou podporu.

Jihomoravská ČSSD je první, která nominovala na statutárního místopředsedu někoho jiného než Chovance. Sobotka už dříve řekl, že k Tejcovi nemá důvěru a chce pokračovat v tandemu s ministrem vnitra. Sobotka ani Tejc neměli ve své domovské organizaci protikandidáta. „Bez podpory členů sociální demokracie na jižní Moravě bych se o pozici dvojky nemohl ucházet. Myslím si, že každý musíme přesvědčit nejprve vlastní, kteří nás znají, a potom můžeme postoupit o krok výš a přesvědčovat ostatní. Proto jsem rád, že mám podporu jihomoravské ČSSD, i když má premiér Sobotka odlišný názor,“ řekl ČTK Tejc.

Sobotka uvedl, že rozhodující bude rozhodnutí sjezdu. „Podporuji pana Chovance, ale dalo se očekávat, že na jižní Moravě bude jiná nominace. Jsme demokratická strana a myslím si, že je v pořádku, že je na jednotlivé funkce více kandidátů,“ řekl novinářům Sobotka.

Nominace krajských konferencí vypovídají o určitém rozložení sil členské základny, tajná volba delegátů přímo na sjezdu však často dopadne jinak.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner